Kdy začít užívat kolagen?

V první řadě je třeba si uvědomit, že ať děláme cokoliv, stárnutí prostě nezastavíme. Pomocí správných doplňků stravy jej však dokážeme částečně zpomalit. Proces zpomalování tvorby kolagenu začíná zhruba po 25. roce života. Po 35ce už se úbytek kolagenu projevuje i viditelně a někdy po čtyřicítce už jej tělo netvoří téměř vůbec. Začít s kolagenem je proto dobré někdy v „Kristových letech“. Nedokážeme sice zabránit zastavení jeho tvorby, ale můžeme co nejdéle udržet jeho aktuální stav a tím bránit ochabnutí svalstva, tvorbě vrásek i tvorbě pigmentových skvrn.

Jak užívat kolagen?

Opět platí, že nejlepší je přijímat kolagen přirozenou formou z potravy. Jenže kolagen se nachází v jídlech, která ne každému chutnají. Jde například. o vývar z kostí a kloubů, huspeninu, ryby a mořské plody. Proto je dobré doplňovat kolagen také ve formě potravinových doplňků a jiných suplementů. Denní doporučená dávka je cca 2500 až 3000 mg. Je však dobré, aby byla rozdělena na několik menších dávek po celý den. Také můžete tělu se zpracováním a vytvářením kolagenu napomoci. Je vhodné konzumovat potraviny s dostatkem vitaminu C a zinku. Doporučujeme používat přírodní kolagen nebo mořský kolagen.

Co je hydrolyzovaný kolagen?

V současnosti je hydrolizovaný kolagen nebo kolagenové peptidy asi nejpopulárnější forma kolagenu. Jsou to vlastně malé bioaktivní molekuly s velmi dobrou absorbcí a vysokou účinností.

Známe tři typy kolagenu:

  • Typ I - tento typ je nejznámější a nejrozšířenější. Vyhlazuje jemné vrásky a zlepšuje pružnost pokožky. Tvoří až 90% kolagenu v těle.
  • Typ II - vyskytuje se hlavně v chrupavkách. Chrání klouby a pojivovou tkáň.
  • Typ III - nachází se v orgánech jako jsou střeva, svaly, tepny a děloha. Nejčastěji se kombinuje s kolegenem Typu I.

Kolagen je dobrý i pro klouby

Kolagen v našem těle pečuje o správnou funkčnost pojivových tkání – vazů, šlach, chrupavek, kostí a kloubů, ale především hydratuje pokožku a zvyšuje její pružnost. Bolesti kloubů přicházejí, když se v těle přestává tvořit kolagen, a proto je třeba jej pravidelně doplňovat.

Další účinky kolagenu:

  • Podporuje zdraví kloubů a pohybového aparátu
  • Zvyšuje elasticitu pokožky - vyhlazuje vrásky a zpomaluje stárnutí
  • Zlepšuje kvalitu vlasů a nehtů
  • Regenerace kloubů, šlach a chrupavek
  • Detoxikace organismu a zlepšuje kondici střev