Minerály a stopové prvky
Co jsou minerály?
Minerály jsou látky anorganického původu, které si naše tělo nedokáže samo vytvořit. Minerály v těle přijímáme z externího prostředí a jejich vyvážené množství zajišťuje to, aby naše tělo bylo správně nastaveno. Nejdůležitější minerály si můžete zakoupit v doplňcích stravy určených pro ty, kteří z různých důvodů nedokážou přijímat minerály přirozenou cestou.
Zjednodušeně, podle toho, kolik jejich tělo potřebuje můžeme minerály rozdělit mezi makroprvky – minerály a mikroprvky – stopové prvky.< /p>
Minerály (sodík, draslík, hořčík, vápník , fosfor, chlór i síra) tělo potřebuje ve větších dávkách. Stopové prvky (železo, měď, zinek, jód, fluor, mangan, selén, chrom) sice organismus potřebuje také, ale v opravdu malých množstvích.
Už jsme zmínili, že lidské tělo si minerály nedokáže syntetizovat a je velmi důležité dbát na jejich pravidelný přísun. Zvýšené dávky minerálů je důležité přijímat zejména v těhotenství, při vývoji plodu a následně i během celého dětství.
Všechny minerály mají v těle své místo a každý je důležitý, ale dva z nich mají pro naše bezproblémové fungování přece jen větší význam. Jsou to hořčík a zinek. Hořčík je nezastupitelný, protože podporuje růst a správnou funkci svalů a také se díky němu správně uskutečňují nervové vzruchy. Zinek, přestože jde o stopový prvek, má také své pevné místo a je velmi důležité dbát na jeho správnou hladinu. Je totiž zodpovědný za růst, dělení budek, celkovou imunitu, hojení ran a stimuluje paměť.