Vitamin C

Jak užívat vitamin C a kolik ho denně potřebujeme?

Naše tělo si vitamin C nedokáže vytvořit samo a navíc ho neumí ani ukládat. Žádné zásoby na horší časy nehrozí, veškerý přebytek organismus okamžitě vyloučí. Proto je důležité, abychom jej denně doplňovali. Způsobů, jak ho přijímat je několik. Nejlepší je samozřejmě přirozenou formou – ovocem a zeleninou. No vitamín C lze brát i jako vitamínový doplněk. Nejlepší pokud budete hledat lipozomální vitamín C. Má nejvyšší vstřebatelnost. Zde ovšem hrozí riziko předávkování, proto pozor, je třeba číst příbalový leták. Obecně doporučená denní dávka je cca 110 mg pro muže a 95 mg pro ženy. Pokud kouříte, klidně si ještě přidejte 35 mg denně.

Více o formách vitamínu C si můžete přečíst v našem článku: Který vitamín C je pro Vás ten nejlepší?

Které potraviny obsahují nejvíce vitamínu C ?

Zdrojem vitaminu C jsou zejména ovoce, zelenina, bylinky a lesní plody. Možná vás však překvapí, že nejlepšími zdroji nejsou citrusy, jak si mnoho z nás myslí. Mnohem více vitamínu C obsahuje například brokolice, růžičková kapusta, červená paprika, rakytník, a přímo z ovoce jsou to ostružiny. Velmi dobrý je vitamín C pro děti, někdy však bývá problém s tím, jak jim ho pravidelně podávat, často se proto vyrábí i ve formě bonbonů, šumivých tablet, sirupů a podobně.

Účinky vitaminu C na náš organismus

Nejdůležitějším vlivem je přímé ovlivňování přirozeného průběhu biochemických procesů v těle. Zejména detoxikačních reakcí v játrech, ale také vstřebávání železa, vytváření kolagenu a napomáhání metabolismu tuků. Překvapivě i vitamín C je důležitý pro hojení ran a jizev, posiluje totiž kůži. Podporuje tvorbu inzulínu, brání tvorbě stresových hormonů, stimuluje činnost štítné žlázy a působí také jako přírodní projímadlo. Často se také doporučuje pro boj proti rýmě a nachlazení.

Kdy užívat vitamin C?

Správné užívání vitamínu C má svá pravidla. Úplně nejideálnější je brát ho každý den ve stejnou dobu. Nejlepší hned po jídle. Vitamin C patří totiž mezi kyselé minerály a na lačný žaludek by mohl působit negativně. Odborníci také radí, že v případě, že vám bývá po vitamínu C nevolno, je možné rozdělit si jeho přijímání na více dávek denně. Dokážete ho tak udržet v těle déle, protože se nevyloučí hned.

Další čtení: Kdy užívat vitamíny a doplňky stravy: ráno nebo večer?