Vitamin D

Jak doplnit vitamín D přírodní cestou?

Jeho největším zdrojem je slunce a sluneční záření. Zde je třeba dodat, že touto formou se doplňuje zejména přírodní vitamín D3, tedy cholekalciferol, obsahují ho však i ryby, margarín a vaječná žloutku. Nejlepší je nechat na sebe dopadat sluneční paprsky minimálně 30 minut každý den. Nemluvíme přitom o opalování, stačí se venku procházet a mít odkrytou tvář, ruce a nohy. Díky slunečnímu záření si tělo dokáže vytvořit nejlepší vitamín D samo.

Je možné se vitamínem D předávkovat?

V případě, že vitamín D doplňujete pouze organickými způsoby, tedy slunečními paprsky a pestrou zdravou stravou, vitamínem D se předávkovat nedokážete. Jiné je to pokud využíváte výživové doplňky, které vitamín D obsahují. Doplňky stravy ve větším než předepsaném množství mohou negativně ovlivňovat ledviny a jejich funkce. Mohou také způsobit tvorbu ledvinových kamenů. Při zvýšeném dávkování je třeba dbát na příjem vápníku a hořčíku.

Jak užívat vitamin D a v jakém množství?

Je paradoxní, že nedostatkem vitamínu D často trpí zejména obyvatelé zemí, kde slunce svítí celoročně a je tam neustále velmi teplo. Může za to zejména fakt, že lidé se před sluncem brání zakrýváním kůže a sníženým pobytem venku. Na Slovensku mají lidé s vitamínem D problémy zejména v zimních měsících, kdy je slunce málo. Tehdy se doporučuje užívat doplňky stravy, obsahující i vitamín D. Denní dávka se doporučuje následovně:

  • Kojenci: 400 IU za den
  • Děti od 2-18 let: 600 IU za den
  • Dospělí do 60 let: 600 IU za den
  • Dospělí nad 60 let: 800 IU za den

IU (z anglického International Unit) je medinárodní měrná jednotka pro vyjádření množství látky. Hmotnost této měrné jednotky je pro každou látku jiná, záleží na účinku a biologickém působení.

Proč je užívání vitamínu D vhodné i pro miminka?

Lékaři doporučují podávat vitamín D dětem již od druhého týdne života. Může za to zejména fakt, že miminka nesmí být příliš vystavována slunci a proto je třeba jej doplnit pomocí suplementů. Vitamin D pozitivně ovlivňuje tvorbu kostí a pomáhá při vývoji organismu. Má také velmi dobrý vliv na správný vývoj nervového systému a podporuje imunitu. Jeho dostatek má také dobrý dopad na správné fungování metabolismu, kardio systému i kvalitní funkci ledvin. Preventivně také funguje proti rakovině.

Jaká forma vitamínu D je nejlepší?

Ačkoli se často dočtete, že nejlepší vitamín, je vitamín D3, v podstatě je dobrá každá forma. Dětem se zvyknou podávat zejména kapky, ale tímto způsobem je možné děti předávkovat, proto v některých zemích doporučují podávání vitamínu D dětem pouze v tabletách. Dospělí si také mohou vybrat kapky nebo tablety, záleží jen na tom zda preferují tuhou nebo tekutou formu vitamínových doplňků. Liposomální vitamín D má nejvyšší biologickou dostupnost a je vstřebán téměř okamžitě.