Vitamin E
Vitamin E možná není tak známý, jako například Vitamin C a proto ho jen málokdy najdete v domácích lékárničkách. O to častěji ho však máte na talíři a možná to zejména pány překvapí, i v koupelně. Časté využití vitaminu E je na pleť. Éčko patří mezi vitamíny rozpustné v tucích a ačkoli má pověst vitamínu pro ženy, je velmi důležitý i pro muže.
Vitamin E - účinky na náš organismus
Přínosy:
- Silný antioxidant
- Chrání před oxidačním stresem
- Chrání buňky před poškozením volnými radikály
- Pomáhá při hojení ran a jizev
- Podpora při léčbě ekzémů, psoriázy a jiných kožních onemocnění
- Preventivní účinky proti tvorbě nádorů
Přírodní zdroje vitamínu E
Zdrojů vitamínu E v přírodě není málo, bohužel mnoho potravin, které ho obsahují jsou také silné alergeny a tehdy je vhodné využívat i výživové doplňky stravy s obsahem vitamínu E. Nejvíce vitamínu E. obsahuje listová zelenina, různé rostlinné oleje, ale také ořechy, mandle či pistácie. V menší míře vitamín E najdete i v ovoci a plodech moře. Aby se však vitamin E dobře vstřebal, je vhodné spolu s ním přijímat i mastné kyseliny.
Doporučené dávkování vitaminu E
Stejně jako u ostatních vitamínů platí, že je třeba dbát na dávkování. Poddávkování vitamínem E hrozí pouze ve výjimečných případech a prakticky vždy je to spojeno s nějakým jiným problémem v těle. Předávkování je jednodušší. V případě, že vitamín E užíváte jako lék, nebo v podobě doplňku k stravě, pozorně čtěte příbalový leták.
Doporučená denní dávka se pohybuje v závislosti na věku.
Kojenci – 5 mg
Děti do 3 let – 6 mg
Děti do 8 let – 7 mg
Děti do 13 let – 11 mg
Starší než 14 let – 15 mg
Kojící ženy – 19 mg
Takový denní příjem vitamínu E si snadno zajistíte i přijímáním běžné stravy, respektive zdrojů vitamínu E, které jsme zmínili výše. Problémem může být to, že zásoby vitamínu dokážeme rychleji vyčerpat nezdravým způsobem života. Velkými „pohlcovači Vitamínu E jsou zejména kouření, nadměrné opalování a dlouhodobý pobyt ve znečištěném ovzduší.