Registrujte se u nás a využívejte výhod Vitaherbals klubu

Vitamin K

Formy vitamínu K - K1, K2 a K3

  • Vitamin K1 - Fylochinon ovlivňuje srážení krve a přechází přímo do jater. Přijímáme jej přirozeně zejména z listové zeleniny.
  • Vitamin K2 - Menachinon vzniká zpracováním bakterií v trávicím traktu a směřuje do cévních stěn, do kostí a posiluje tkáně. Obsahují jej živočišné a fermentované potraviny.
  • Vitamin K3 - Menadion pro lidi moc použitelný není. Vyrábí se uměle a přidává se do krmení zvířata. Pro člověka jsou jeho účinky toxické.

Účinky vitaminu K na náš organismus

Důležitým účinkem vitamínu K je bránění hromadění minerálů tepnách. Jedná se o takzvanou mineralizaci, která je pro člověka škodlivá. Díky tomu se udržuje v těle nižší tlak, jelikož krev má v těle volnou cestu. Vitamin Ktéž účinně aktivuje bílkoviny a vápník, čímž zlepšuje srážení krve. Při jeho dostatku se zároveň významně snižuje riziko osteoporózy a stoupá hustota kostí. Stejné účinky má vitamín K pro děti. Aby se zvýšily účinky vitaminu K, doporučuje se jeho přijímání kombinovat s vitaminem D.

Doporučené dávkování vitaminu K

Na doporučené denní dávce vitamínu K se odborníci zatím neshodli. Několik na sobě nezávislých studií ale uvádí, že by denní dávka neměla překročit 0,075 až 0,08 mg. Při kombinování vitamínů K1 a K2 můžete přijmout cca 0,18 mg denně. Tyto dávky je však velmi náročné dosáhnout pouze stravou. Pro ilustraci, jde o zhruba 300 vaječných žloutků denně. Proto se vyplatí využívat doplňky stravy.

Přírodní zdroje vitamínu K

Vyskytuje se zejména v listové zelenině, ve fermentovaných potravinách a živočišných výrobcích. Doporučuje se přijímat tyto potraviny čerstvé, protože tepelná úprava výrazně snižuje obsah vitamínu Kv nich. Vitamin K je rozpustný v tucích, proto je dobré doplňovat tyto potraviny například olivový olej apod.

Účinek vitaminu K se zvyšuje užíváním spolu s vitamínem D.