Kolik zinku tělo potřebuje?

Doporučená denní dávka (ODD) zinku je mezi 10 - 20 mg záleží na pohlaví. Kvalitní zinek se však v těle dlouho neudrží, organismus se jej poměrně rychle zbavuje a proto je třeba jej doplňovat na pravidelné bázi. Na dostatečný příjem zinku dbejte zejména v těhotenství, kdy je třeba zvýšit dávkování zhruba o dva miligramy. Neměli bychom ani zapomenout na nejmeší. Zinek pro děti je také velmi důležitý. Nejlepší doplňování je prostřednictvím multivitaminů pro děti.

Které potraviny obsahují zinek?

Zinek se nachází zejména v živočišných produktech, ale obsahují ho i rostliny. Nejvíce ho naleznete v mase, především červené maso je skvělý zdroj zinku, selenu ale i dalších minerálů. Zelenina je samozřejmá, více zinku než jinde objevíte ve špenátu, brokolici, zelí a dobrý je i česnek. Nevyhýbejte se ani ořechům, hned několik druhů ořechů je na minerály včetně zinku mimořádně bohatých. Pokud vám chutnají dýňová semena, i ta obsahují zinek. Zmínit je ještě třeba kravské a kozí sýry, ale i několik dalších mléčných výrobků.

Jak dlouho mohu užívat zinek?

Užívání zinku není ničím omezeno, je však třeba dodržovat denní dávku anepředávkovat se při užívání suplementů. V těhotenství myslet na to, že se denní dávka zinku mírně zvyšuje. Skvělým pomocníkem při užívání zinku je měď, pokud zinek užíváte dlouhodobě ve vyšších množstvích, spolu s ním si dávejte i 2 až 3 mg mědi, která se zinkem vytvoří správnou rovnováhu. Podobně synergicky funguje se zinkem vitamín C.

Mohu se zinkem předávkovat?

Při správném dodržování je velmi složité se zinkem předávkovat. Někdy se to stane jednorázově, dobrým indikátorem je chuť. Příliš zinku v těle se projevuje netypickou kovovou chutí. Dlouhodobé nadužívání by mohlo způsobit zažívací problémy, případně bolesti svalů, selhávání ledvin i chudokrevnost.

Účinky zinku na náš organismus

Podporuje funkci srdce, snižuje cholesterol a zlepšuje fungování imunity. Napomáhá také hojení ran as jeho pomocí se můžete zbavit nepříjemných vyrážek. Zinek je také dobrý na vlasy. Aktivní sportovci jej využívají i pro zvýšení výkonnosti těla a vitalitu. Blahodárně však působí i na psychiku. Uklidňuje nervový systém a pomáhá při depresích.