Gingko Biloba

Gingko Biloba, nebo česky Ginko dvoulaločné je dlouhožijící, silný strom. Podle údajů odborníků se dokáže dožít až 4000 let. Strom s charakteristickými dvoulaločnými listy neuvěřitelně odolává virům, mikroorganismům i jiným škodlivým látkám ai proto se jeho listy a výtažky z něho využívají v medicíně již více než 5000 let.


Gingko Biloba

Léčivé účinky Gingka

Účinků Gingka je mnoho, některé jsou preventivní, jiné okamžité. Gingko působí především na mozek a na srdce. Výrazně zlepšuje krevní oběh, funkci cév, brání vzniku sraženin a zvládne i upravit činnost srdce, v případě, že vykazuje nepravidelný tep. Upravuje také krevní tlak. Využívá se jako prevence proti infarktu i mozkové příhody. Gingko také zlepšuje prokrvení mozku a má pozitivní účinky na kognitivní funkce mozku, paměť, pozornost i rychlost myšlení. Dokáže vás dostat do duševní rovnováhy a má vliv i na fungování zraku a sluchu. Pomáhá i při migrénách.

Jak se užívá Gingko?

Pro člověka je důležitý zejména extrakt z Gingka. Listy a plody Gingka jsou totiž extrémně silný alergen. V Číně se zčásti používají, ale u klasického evropana vyvolávají silnou alergickou reakci. Zčásti proto, ale i kvůli dalším účinkům se Gingko doporučuje užívat až od 18 let. Doporučená denní dávka je 120 až 240 mg denně. Doporučujeme ji rozdělit do 2 dávek, je však možné si ji vzít i jednorázově. Gingko Bilobu byste měli užívat pravidelně alespoň 2 měsíce, nástup účinku je totiž pozvolný a trvá zhruba 4 až 6 týdnů. To, zda ho užíváte před nebo po jídle, nemá na jeho účinek vliv.

Má Gingko nežádoucí účinky?

Tím, že Gingko působí na cévní systém a také srážlivost krve, může se stát, že při jeho užívání budete častěji krvácet. Zřídka se také objevují bolesti hlavy, případně pocit závratě. Někteří respondenti při studiích uvedli, že při užívání Gingka více trpěli průjmy, bolestmi břicha a nevolností.