Glukosamin

Glukosamin je běžnou součástí chrupavek v kloubech. Jeho úkolem je udržovat jejich hladké a pružné. Tělo si ho vytváří samo, ale přirozeným procesem stárnutí v stále menších dávkách. K úbytku však nedochází pouze u seniorů. Nemoci, nesprávná výživa a dlouhodobá zátěž mohou nadělat problémy i mladším lidem. Známe dva druhy Glukosaminu. Glukosamin Sulfát a Glukosamin Hydrochlorid. Jsou si podobné, ale mají různé účinky. Je vhodný pro podporu pohyblivosti kloubů a vyživuje chrupavky mezi klouby.


Glukosamin

Jaké jsou účinky glukosaminu?

Jako doplněk stravy se radí využívat Glukosamin Sulfát. Je snadno vstřebatelný a napomáhá ke zvýšené tvorbě kolagenu. Do chrupavek, kde se ukládá, se glukosamin dostane přes zažívací trakt. Jeho výbornou vlastností je, že podporuje další tvorbu chrupavky a ta se stává odolnější. Nedochází tak ke tření a bolestem. Největší množství glukosamin sulfátu najdeme přímo v chrupavkách. Ideální by proto bylo, abychom jedli co nejvíce kostí a chrupavek. Jelikož to však nejsou zrovna lidské pochoutky, glukosamin dokážeme dostat do těla pomocí výživových doplňků.

Proč je dobré glukosamin doplňovat?

Glukosamin má protizánětlivé účinky a brání stárnutí. Využívá se jako dopolenková léčba proti artritidě i osteoartritidě. Všeobecně blahodárně působí na klouby, chrupavky a ulevuje od bolesti. Odborníci se však shodují, že se více vyplatí užívat dlouhodobě glukosamin sulfát, než krátkodobě glukosamin hydrochlorid. Jeho užívání funguje také jako prevence.

Použití glukosaminu ve doplňcích stravy

Výživové doplňky stravy jsou skvělým způsobem, jak tělu dodat dostatek Glukosaminu. Ten se totiž nevyskytuje v běžné lidské potravě. Doporučené dávkování je cca 1500 mg denně. Nástup účinku Glukosamin sulfátu není okamžitý. Trvá zhruba 2 až 12 týdnů, než člověk začne pociťovat jeho benefity.

Glukosamin je jedním z nejvíce využívaných doplňků stravy mezi hobby i aktivními sportovci.