Jód je minerál, který si naše tělo nedokáže samo vytvořit, ale je extrémně důležitý pro jeho správné fungování. Nejčastěji přijímáme jód ve stravě, ale není jednoduché přijmout takové množství jódu, které naše tělo potřebuje.

K čemu je jód dobrý?

Jód naše tělo potřebuje především pro správné fungování štítné žlázy. Ta se stará o spotřebu energie v těle a když nefunguje jak má, pocítíme to nadměrnou únavou a apatií. Zásadní význam však má jód i pro správný vývoj mozku u dětí, dokonce již ve fázi plodu. Štítná žláza se vyvíjí již od 12 týdne a proto je velmi důležité, aby ženy měly dostatek jódu v těhotenství a to nejen pro sebe, ale také pro dítě. Žena je totiž jediným zásobníkem jódu pro dítě.


Jód

Přírodní zdroje jódu

Nejjednodušším způsobem je přijímat jód ve stravě. Kvalitním zdrojem jsou zejména mořské plody (ryby, řasy jako Kelp, mořská sůl, atd.). Potraviny obsahující jód jsou také višně, třešně, vejce, mléko, hrách, ale také pórek či brokolice nebo žampiony. Množství jódu v těchto potravinách však záleží na tom, kolik jódu se nachází v zemi, ze které vzešly a proto je obsah velmi kolísavý.

Doporučené dávkování jódu

Organický jód je třeba mít v těle v optimálním množství. Není dobré mít ho moc ani málo. Je proto dobré se vyhýbat přesoleným jídlům a polotovarům. Odborníci doporučují přijmout denně následující dávky jódu.

Děti do 10 let - do 120 mikrogramů

Děti starší 10 let a dospělí - 150 mikrogramů

Těhotné ženy - 200 až 250 mikrogramů

Kojící ženy – Max. 300 mikrogramů

Účinky jódu na náš organismus

Štítní žláza tvoří z hormonů tyroxin a trijodtyronin, oba obsahují jodid. Po konzumaci jódu se tento rozpouští v žaludku a tenkém střevě a pomocí krve se distribuuje po těle. Cestou se zachycuje v jodových receptorech, které ho přijímají. Jód výrazně ovlivňuje naše mentální a intelektuální schopnosti, zlepšuje fungování metabolismu, trávení a pomáhá k rychlejšímu a kvalitnímu spalování tuků. Čistý jód má silné dezinfekční účinky. Zlepšuje kvalitu kůže, nehtů, zubů a vlasů. Pozitivně působí také na sexuální život.

Příznaky nedostatku jódu

To, kolik jódu potřebujeme, závisí zejména na věku a zdravotním stavu. Při nedostatku jódu dochází ke změnám na štítné žláze, mění se její struktura, ale zásadní vliv má chybějící jód také na funkci žlázy. Ta může být snížena, ale také zvýšena. Chybějící jód se projeví zejména na celkové unavenosti organismu. Zvýší se nesoustředěnost, upadají intelektuální schopnosti, roste pocit zimy v končetinách a objevit se může také zácpa. U žen se objevují i ​​poruchy menstruačního cyklu, neschopnost otěhotnět, nebo naopak zvyšuje se riziko potratu. U dětí má nedostatek jódu vliv na zdravý růst, objevují se poruchy motoriky a upadají schopnosti učení a rozvoje.