Lipozomální vitamín C

Lipozomální vitamín C je forma vitamínu C, která se nachází v mikroskopických kuličkách, nazývaných lipozomy. Ty jsou vytvořeny z fosfolipidů, které se skládají z molekul tuků a fosfátů. Díky tomu umožňují lepší vstřebávání vitamínu C v organismu.

Co je lipozomální vitamín C?

Liposomy (mikroskopické kapsle vitamínu C) mají podobnou strukturu jako buněčné membrány a proto dokážou snáze proniknout přes membrány buněk. Následně se vitamín C velmi rychle vstřebává v trávicím traktu a proniká do tkání a orgánů, kde dochází k jeho využití. Další výhodou liposomů je, že jsou schopny chránit obsah před oxidací, což přispívá k vyšší stabilitě a účinnosti vitamínu C v organismu.

Jaké jsou výhody a účinky lipozomálního vitamínu C?

Benefitů lipozomálního vitamínu C je několik. Sumarizovat je můžeme následovně:

  • Lepší vstřebávání – lipozomální vitamín C je schopen snáze pronikat přes buněčné membrány a lépe se vstřebávat v těle v porovnání s běžně dostupnými formami vitamínu C, jako je například kyselina askorbová. To znamená, že tato forma vitamínu C je účinnější v posilování imunitního systému, zlepšování zdraví kůže či rychlejším hojení ran.
  • Stabilnější forma vitamínu C - lipozomy chrání vitamín C před oxidací, což přispívá k vyšší stabilitě a účinnosti vitamínu C.
  • Boj proti oxidačnímu stresu – vitamín C je silný antioxidant, který pomáhá ochraňovat buňky před poškozením způsobeným volnými radikály.
  • Podpora zdraví srdce - Vitamin C pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a zlepšovat krevní oběh. To snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.
  • Zlepšení vstřebávání železa – vitamin C zvyšuje vstřebávání železa z potravy, což je prospěšné pro lidi s nedostatkem železa nebo anémií.

Lipozomální forma vitamínu C je vhodná zejména pro lidi, kteří potřebují přijmout zvýšenou dávku vitamínu C. Dále pro lidi se sníženou imunitou (starší lidé, lidé po operacích…), pro sportovce a pro lidi se zvýšenou fyzickou námahou. Rovněž jej oceníte u doplňků s obsahem kolagenu (zlepšený vstřebávací účinek).

Jaký je rozdíl mezi klasickým a lipozomálním vitamínem C?

V porovnání s klasickými dostupnými formami vitamínu C, lipozomová forma vitamínu C má výhodu v lepší absorpci a stabilitě. Tento typ vitamínu C se také v organismu uvolňuje pomaleji, což umožňuje delší a stabilnější koncentraci v těle. Naproti tomu klasická forma vitamínu C je ve vodě rozpustná, díky čemuž se z těla rychle vyplavuje.

Kvalitní výživové doplňky - lipozomální vitamín C

Klasický vitamín C se vyrábí v tabletách, kapslích, prášcích a tekutinách, zatímco lipozomální vitamín C je obvykle k dispozici ve formě tekutiny nebo spreje. Doporučené dávky se obvykle pohybují od 1 do 2 lžiček (5 až 10 ml) tekutého roztoku. Dávky mohou být rozděleny do několika menších dávek během dne nebo mohou být užívány najednou. Tekutý lipozomální vitamín C se obvykle užívá samostatně, ale může se také přidat do nápojů nebo potravin. Naleznete ho i v našem e-shopu Vitaherbals.sk.

Číst více