Melatonin je často nazýván také hormonem spánku. Ano, skutečně ovlivňuje zejména spánkovou činnost, ale má na organismus i jiné efekty. A ne zrovna zanedbatelné. Je to vlastně malá molekula, která tím, že se rozpouští v tucích, dokáže už pár minut po vzniku být v každé buňce těla. Melatonin vzniká ze serotoninu a pečuje o navození spánku. Zároveň je silným antioxidantem, zpomaluje stárnutí a je velmi důležitý pro trávení. Trávicí systém vytvoří denně 400 až 500 krát více melatoninu, než mozek.


Melatonin

Jaké má melatonin pozitivní účinky?

  • regulace cirkadiálního rytmu
  • vyrovnává hladinu kortizolu
  • chrání mozek před zánětem
  • potlačuje růst nádorů
  • ochraňuje mitochondrii
  • pomáhá imunitnímu systému v boji s infekcemi
  • zlepšuje reprodukční zdraví

Více informací o účincích melatoninu naleznete v našem článku: Melatonin - účinky a dávkování.

Má melatonin vedlejší účinky?

Vedlejších účinků není mnoho, ale stejně jako ostatní zdraví prospěčné prvky, i zde se nějaké vyskytují. Souvisí zejména s trávicím traktem. Pokud byste denně užívali více než je povolená dávka, uvedená na obalu, může se stát, že se zpomalí pohyby vašich střev a může docházet k zácpě, nebo delším prostojům mezi vyprazdňováním. Melatonin by také neměli užívat lidé trpící Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou, případně ti, kteří užívají kortikoidy. Ve velmi vzácných případech také dochází k bolestem hlavy, nevolnosti případně podrážděnosti či depresivní nálady.

 Správné dávkování melatoninu

Účinky se dostaví již při užívání 1 mg. Melatonin byste však měli užít zhruba jednu hodinu, nejpozději však 30 minut předtím, než půjdete spát. Nedoporučuje se používat melatoninové doplňky před tím, než usednete do auta a budete řídit. Dlouhodobé užívání melatoninu také není řešením nespavosti. Pokud dlouhodobě trpíte nespavostí doporučujeme navštívit lékaře.

Kvalitní melatonin v kapkách naleznete v našem e-shopu. Kvalitní melatonin v kapkách naleznete v našem e-shopu. Více o výběru těch nejlepších produktů si můžete přečíst v našem článku: Nejlepší melatonin (Top produkty + Jak si vybrat).