Zdraví v šálku: Objevte s námi účinky nejzdravějších bylinkových čajů

Zdraví prospěšné účinky bylinkových čajů jsou známé již velmi dlouho. V Číně se čaj těšil popularitě po staletí, ne-li tisíciletí. Lidé zde velmi rychle pochopili významnou roli bylin v tradiční medicíně a přírodních léčebných postupech. V našem článku vám proto odhalíme veškeré fascinující účinky, které bylinkové čaje nabízejí. Od uklidňujícího účinku na nervový systém, přes podporu imunity až po detoxikaci těla, bylinné čaje mají obrovské zdravotní benefity pro celý náš organismus. Vydejte se s námi na tuto cestu objevování a zjistěte, jak mohou bylinky v malém šálku posílit zdraví a duševní pohodu.

Účinky bylinkových čajů

Odpradávna se bylinkové čaje považují nejen za lahodný nápoj s výjimečnou chutí a vůní, ale také za přírodní řešení pro zdraví. Je známo, že tyto čaje dokáží uklidnit podrážděný organismus, pomoci s problémy trávicího traktu a zároveň povzbudit a dodat energii.

Bylinky mají navíc tu výhodu, že jsou pro organizmus přirozenější a způsobují méně nežádoucích vedlejších účinků než některé léky dostupné v lékárně. Pochopitelně, hlavní účinek šálku čaje závisí na bylinkové směsi, jaká byla použita k jeho přípravě. Mezi nejvyhledávanější účinky bylinkových čajů můžeme zařadit:

Bylinkové čaje v těhotenství

Užívání bylinkových čajů během těhotenství vyžaduje zvláštní opatrnost a odborné poradenství. Některé bylinky totiž mají na těhotenství potenciálně negativní vliv. Patří sem například bylinky jako reveň, šalvěj nebo zázvor. Rovněž se vyhněte černému a zelenému čaji. Tyto bylinky mohou mít stimulační účinky na dělohu, čímž se zvyšuje riziko předčasného porodu.

Na druhou stranu, mezi všestranně prospěšné bylinky v těhotenství patří máta peprná a heřmánek, které zmírňují zažívací nepohodlí, jako například plynatost nebo nevolnost. Imunitu v období těhotenství zase skvěle posílí šípkový čaj.

TIP

V případě jakýchkoli otázek nebo obav se vždy obraťte na svého lékaře nebo odborníka na bylinky, abyste získali relevantní informace a rady pro svou konkrétní zdravotní situaci.

Bylinkové čaje při menopauze

Typickými symptomy menopauzy jsou návaly horka, noční pocení, přerušovaný spánek, zapomnětlivost, nervozita, ztráta koncentrace a bolesti hlavy. Některé bylinky však dokážou v těchto případech efektivně pomoci. Mezi nejpoužívanější patří:

 • Červený jetel - obsahuje fytoestrogeny, které regulují hladinu estrogenu v těle a zmírňují některé příznaky menopauzy, zejména návaly horka.
 • Třezalka tečkovaná - má uklidňující vlastnosti a pomáhá při problémech s nespavostí.
 • Máta peprná - má osvěžující účinky a pomáhá při zmírňování návalů horka.
 • Meduňka lékařská - má uklidňující vlastnosti. Také zmírňuje úzkost a nespavost. Je výborným prostředkem proti bolestem hlavy, migréně a závratím.
 • Zázvor - má protizánětlivé vlastnosti a pomáhá při zvládání návalů horka a trávicích problémů spojených s menopauzou.
 • Šalvěj - má potenciál zmírnit návaly horka a pocení spojené s menopauzou.
 • Kontryhel obyčejný - vyrovnává hladinu ženských hormonů a regeneruje ženské pohlavní orgány. Používá se také ke zlepšení trávení, odvodňování, detoxikaci a hubnutí.
 • Kotvičník zemní – snižuje vysoký krevní tlak, který je častým průvodním jevem menopauzy. Pomůže vám také zvýšit hladinu estrogenu a dokáže urychlit spalování tukových zásob.

Bylinkové čaje na slinivku

Slinivka břišní je orgán, který se podílí na produkování inzulínu a trávení potravy. Léčivé bylinky na slinivku proto v první řadě podporují trávení a imunitní systém, přispívají k normální funkci střev a jater, působí jako antioxidant a také příznivě ovlivňují metabolismus cukrů. Mezi takové přírodní bylinky patří hlavně kurkuma (Horec žlučový), pampeliška, kopřiva, ostropestřec, měsíček, mléč a pelyněk pravá.

Bylinkové čaje na otěhotnění

Bylinkové čaje se často považují za přírodní formu podpory při otěhotnění. Zejména selhává-li klasická medicína. I když účinky těchto bylinek na otěhotnění nejsou vědecky prokázány, zkušenosti mnoha maminek hovoří sami za sebe.

Nejdůležitějším účinkem bylinkových čajů na otěhotnění je podpora regulace hormonální rovnováhy a menstruačního cyklu. Některé bylinky této skupiny mají i protizánětlivý účinek či dokonce působí jako afrodiziakum. Mezi tyto bylinky patří hlavně vitex jehněčí, kontryhel, řebříček, třezalka tečkovaná a mučenka zemní.

Bylinkové čaje při kojení

Bylinkové čaje jsou také užitečným doplňkem při kojení, neboť podporují produkci mateřského mléka. Princip účinku těchto bylin se pojí s jejich schopností stimulovat tvorbu prolaktinu - hormonu zodpovědného za laktaci. Mnohé bylinky také mají protizánětlivé a uklidňující vlastnosti, což přispívá k pohodlí matky a její schopnosti produkovat dostatečné množství mléka.

Mezi taková přírodní řešení pro zdraví patří hlavně fenykl obecný, pískavice řecké seno, anýz, majoránka a rakytník řešetlákový.

Bylinkové čaje k nachlazení

Princip účinku těchto léčivých bylin se pojí s jejich schopností posílit imunitní systém a bojovat proti virům. Mnohé bylinky mají také protizánětlivé a uklidňující vlastnosti, což pomáhá zmírnit podrážděné hrdlo a uvolnit dýchací cesty. Typickým příkladem těchto bylin jsou echinacea, meduňka obecná, zázvor, máta peprná, borůvka a rakytník řešetlákový.

Bylinkové čaje na depresi

Bylinkovými čaji můžete řešit také depresi. Minimálně s jejich pomocí zmírníte její nepříjemné příznaky. Princip účinku těchto bylin se pojí s jejich schopností ovlivňovat chemické látky v mozku, které jsou spojeny s náladou a emocionálním stavem. Nejčastěji působí proti úzkosti a stresu, které často provázejí depresi. Stejně pozitivně ovlivňují i klidný spánek.

Mezi tyto bylinky patří hlavně mateřídouška, kozlík lékařský, kopřiva, přeslička a meduňka lékařská.

Bylinkové čaje pro detoxikaci

Bylinkové čaje mohou být prospěšné i pro zdraví jater, protože pomáhají při jejím detoxikaci a regeneraci. Princip účinku těchto bylinek spočívá v jejich schopnosti poskytnout játrem živiny, antioxidanty a látky potřebné k jejich detoxikaci a regeneraci. Některé bylinky také stimulují produkci žluči, což pomáhá při trávení a odstraňování odpadních látek z těla. Mezi takové bylinky pro lepší trávení a detoxikaci patří ostropestřec mariánský, hořec, měsíček lékařský, zázvor a listy černého rybízu.

Lepší funkci žlučníku můžete podpořit bylinkami jako jsou máta peprná, artyčoka, ostružina a heřmánek.

Bylinkové čaje na cévy

Hlavními účinky těchto čajů jsou podpora zdraví cév, zlepšení mikrocirkulace a snížení zánětlivých procesů. Princip účinku těchto bylin spočívá v jejich schopnosti rozšiřovat cévy, zlepšovat krevní oběh a poskytovat antioxidanty, které chrání cévy před poškozením. Některé bylinky také pomáhají regulovat hladinu cholesterolu a snižovat zánětlivé procesy v cévách.

Mezi tyto bylinky patří například hloh, zelený čaj, ginkgo biloba, rozchodnice růžová, třezalka a heřmánek.

Bylinkové čaje při kašli

Hlavními účinky těchto čajů jsou zmírnění dráždivého kašle, uvolnění hlenu a zmírnění podráždění dýchacích cest. Princip účinku těchto bylin spočívá v jejich schopnosti zvlhčovat sliznice, uvolňovat hleny, zmírnit zánět a podráždění v dýchacích cestách a usnadňovat vykašlávání. Některé bylinky mají také antimikrobiální účinky, které mohou pomoci při boji proti infekcím dýchacích cest.

V tomto ohledu je nejlepší sáhnout po následujících léčivých bylinkách: mateřídouška, jitrocel kopinatý, anýz, podběl léčivý, lípa malolistá, proskurník lékařský a šalvěj lékařská.

Bylinkové čaje na klouby

Bylinkové čaje mohou být také prospěšné pro zdraví kloubů, a to v souvislosti se snižováním zánětu spojeného s artritidou a revmatoidní artritidou. Hlavními účinky těchto čajů jsou zmírnění bolesti a zánětu v kloubech, podpora regenerace tkání a posílení kloubního aparátu.

Princip účinku těchto přírodních bylin spočívá v jejich schopnosti snižovat zánět, uvolňovat svaly a šlachy, zlepšovat průtok krve a podporovat regeneraci tkání v kloubech. Tyto bylinky mají také analgetické účinky, které pomáhají zmírnit bolest spojenou s onemocněními kloubů. Mezi tyto bylinky patří hlavně kurkuma, zázvor, ďáblův dráp (Harpagophytum) a boswellia serrata.

Bylinkové čaje na prostatu

Přirozeně bylinkový čaj vám může pomoci i při problémech s prostatou. Hlavními účinky těchto čajů jsou zmírnění zánětu, podpora močového systému a zlepšení celkového zdraví prostaty.

Princip účinku těchto bylin spočívá v jejich schopnosti zmírnit zánět, podporovat správné fungování močového systému a zlepšit celkové zdraví prostaty. Mají protizánětlivé a diuretické vlastnosti, které účinně pomáhají při zmírnění příznaků spojených s onemocněními prostaty. Mezi tyto bylinky patří pelyněk pravý, kopřiva, řepík lékařský, vrbovka malokvětá, kotvičník a švestka africká.

Bylinkové čaje na ledviny

Hlavními účinky těchto čajů jsou podpora čištění organismu od toxinů, podpora správného fungování ledvin a močového systému, a také podpora hydratace a odstranění přebytečné vody z organismu.

Princip účinku těchto bylin spočívá v jejich schopnosti podporovat činnost ledvin a močového systému, což pomáhá při odstraňování toxinů a přebytečné vody z organizmu. Tyto bylinky mají diuretické účinky – podpora tvorbu moči a eliminaci odpadních látek. Mezi tyto bylinky patří hlavně brusinka, stydký pyšek, čekanka, bříza, vrba bílá, vrbovka malokvětá, vřes obyčejný a zelený čaj.

Věděli jste, že…

…arnika (Arnica montana) má vynikající protizánětlivé a analgetické účinky? Z toho důvodu se čaj z této bylinky používá i při zraněních, podlitinách či svalových křečích.

Výběr bylinkových čajů

Jak jsme již v článku zmínili, téměř na každý zdravotní problém existuje řešení v podobě léčivé bylinky. Pochopitelně, ideální forma užívání je ve formě sypaného čaje.

V našem e-shopu Vitaherbals.cz vám nabízíme bohatý výběr těch nejlepších bylinkových čajů, jejichž receptura vznikla namícháním směsi různých léčivých bylinek pro jejich ještě vyšší efektivitu a synergický účinek. Z naší nabídky pro vás vybíráme následující:

Biotatry sypaný bylinkový čaj Horský čajíček - obsahuje kontryhel, šalvěj, mátu, meduňku, dobromysl, diviznu, měsíček lékařský a třezalku. Tento výběr bylinek zaručuje širokospektré léčivé účinky. Čaj je ideální pro virózy a bakteriální infekce, záněty horních a dolních cest dýchacích, pro detoxikaci a celkové povzbuzení organismu.

Biotatry sypaný bylinkový čaj Letní ochlazení - obsahuje mátu, meduňku, tymián obyčejný, rybízový list a sléz maurský. Čaj poskytuje příjemný ochlazující efekt během horkých letních dnů a působí blahodárně na nervový systém.

Biotatry sypaný bylinkový čaj Odlehčující čaj - obsahuje bulhoj lékařský, šalvěj, kopřivu dvoudomou, fenykl obecný, mátu a yzop lékařský. Podporuje čištění lymfatického systému, zlepšuje metabolické procesy a je ideální jako součást letních redukčních diet. Také efektivně odstraňuje pocit těžkých nohou z důvodu veder.

Biotatry sypaný ovocně-bylinkový čaj Ovocný čajíček LIPTOV - obsahuje černý rybíz, aronii černoplodou, růži šípovou, rakytník řešetlákový, ostružinu malinovou, bez černý, dobromysl obyčejný, třezalku tečkovanou. Čaj podporuje imunitní systém, zmírňuje stres a únavu, zlepšuje trávení, má antioxidační účinky a zlepšuje spánek a náladu.

Biotatry sypaný bylinkový čaj Ženský čajíček - obsahuje kontryhel, řepík, dobromysl, heřmánek barvířský, řebříček obecný, vojtěšku setý, měsíček lékařský, meduňku a chrpa polní. Čaj podporuje správné fungování metabolismu a ženských orgánů. Rovněž je vhodný pro celkovou detoxikaci organismu.

Biotatry sypaný bylinkový čaj Tři studánky - obsahuje heřmánek, yzop lékařský, sléz maurský, měsíček lékařský, dobromysl a chrpa polní. Čaj podporuje trávení a má protizánětlivé účinky na trávicí trakt. Rovněž blahodárně ovlivňuje dýchací a močové cesty a efektivně pomáhá při chřipce a nachlazení. Dokáže pomoci při bolestech hlavy a neurózách.

Poznámka

Většina léčivých bylin v jednotlivých čajích pochází z ekologického zemědělství.

Jak správně připravit bylinkový čaj?

Obecně se připravuje bylinkový čaj následovně:

Připravte si 1 čajovou lžičku na šálek (250 ml) nebo 1 velkou lžíci na 1 litr vody čajové směsi a vložte ji do téměř vroucí vody. Nechte přejít varem přibližně 1 minutu, čaj odstavte a nechte 5 minut louhovat. Čaj je třeba přecedit a pít podle doporučení uvedeného na obalu. Teplý čaj si můžete osladit medem.

Kdy a jak často pít bylinkové čaje?

Správné užívání bylinkových čajů závisí na konkrétních bylinách a individuálních potřebách. Všeobecný návod, který byste měli zvážit, je následující:

 • Dávkování - dodržujte doporučené dávkování pro jednotlivé bylinky. Obecně platí, že na jeden šálek čaje se používá 1 čajová lžička sušených bylinek. Pokud jsou bylinky silnější nebo máte citlivý žaludek, můžete začít s menší dávkou a postupně ji zvyšovat podle potřeby.
 • Míchání bylin - mícháte-li různé bylinky, důkladně se seznamte s jejich účinky a interakcemi. Některé kombinace bylinek mohou mít synergický účinek, zatímco jiné bylinky se mohou navzájem negovat.
 • Doba užívání - závisí na účincích léčivých bylinek. Některé bylinky mohou mít povzbuzující účinky a proto je nejlépe je užívat ráno nebo během dne. Jiné bylinky zase mají opačný efekt a proto je třeba je užívat večer před spaním. Bylinkový čaj je třeba pít v případě potřeby, když se dostaví symptomy daného zdravotního problému.
 • Možné nežádoucí účinky – i když jsou bylinkové čaje považovány za přirozené a bezpečné, některé bylinky mohou mít u někoho nežádoucí účinky. Je proto důležité monitorovat svoji reakci na nové bylinky a jejich případné nežádoucí účinky (alergické reakce, dušnost, žaludeční potíže…). Dostaví-li se tyto příznaky, je důležité přestat čaj užívat a poradit se se svým lékařem.

Upozornění

Pamatujte, že bylinkové čaje nejsou náhradou za lékařskou péči. Pokud máte vážné zdravotní problémy nebo užíváte léky, vždy se poraďte s lékařem nebo jiným kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem ještě předtím, než začnete čaj užívat.

Závěr

Užívání léčivých bylinek představuje řešení na téměř každý zdravotní problém. Účinky bylinkových čajů jsou prověřeny staletími používání v rámci tradiční lidové medicíny. Zhodnocení hlavních výhod pití bylinkových čajů můžeme shrnout následovně:

 • Přirozená alternativa – bylinky poskytují podporu pro různé zdravotní problémy formou přírodního způsobu léčby.
 • Relaxace a zklidnění – některé bylinky, jako například kozlík, máta nebo levandule, mají uklidňující účinky, čili zmírňují stres a úzkost. V současnosti jde v naší společnosti o stále častější zdravotní problém.
 • Podpora trávení – mnoho bylin pomáhá při různých trávicích problémech, jako jsou nadýmání, plynatost nebo zácpa.
 • Antioxidanty a zdravotní výhody – mnoho bylin obsahuje antioxidanty, které pomáhají bojovat proti volným radikálům a ochraňují tělo před poškozením buněk. Některé bylinky, jako například zelený čaj nebo echinacea, mají také imunomodulační vlastnosti a proto posilují imunitní systém.

FAQ (Často kladené otázky)

Jaké bylinkové čaje jsou vhodné při problémech s trávicím traktem?

Při problémech s trávicím traktem pomáhají bylinkové čaje s obsahem bylin, jako jsou například máta peprná, heřmánek, fenykl, heřmánek či třezalka tečkovaná. Pokud jde o problémy se slinivkou nebo játry, pomohou hlavně ostropestřec mariánský, hořec, měsíček lékařský a pelyněk pravá.

Kolik bylinkového čaje by se mělo vypít denně?

Denní spotřeba bylinkového čaje je individuální a závisí na několika faktorech, včetně typu bylinkového čaje, osobních potřeb a tolerance organismu. Z toho důvodu je důležité řídit se pokyny ohledně dávkování, které jsou uvedeny na obalu výrobku. Pokud jste více citliví na některou léčivou bylinku, můžete si dávkování snížit. Nikdy však dávku svévolně nezvyšujte.

Je bezpečné kombinovat bylinky s léky?

Kombinování bylinek s léky může mít vliv na účinnost léků a tím i na vaše zdraví. Proto při užívání bylinek a léků současně je důležité být opatrný. Některé bylinky totiž mohou zvyšovat nebo snižovat hladinu léků v těle, popřípadě ovlivnit jejich rozklad. Dokonce mohou způsobit nežádoucí účinky léků. Při užívání bylin si proto důkladně prostudujte informace o potenciálních vedlejších účincích, interakcích s léky a doporučených dávkách.

Mohou bylinky způsobit alergické reakce?

Ano, některé bylinky mohou u někoho způsobit také alergické reakce. Jsou však relativně vzácné. Mezi nejčastější alergeny v bylinkách patří pyl, silice, ethery a fytochemikálie.

Jaká jsou důležitá upozornění při pití bylinkových čajů?

Při pití bylinkových čajů je třeba mít na paměti několik důležitých upozornění. Mezi nejdůležitější patří: konzultace s odborníkem, dodržování dávkování a čas použití, výběr kvalitních bylin, možné interakce s léky, variabilita účinku a respektování individuálních potřeb.

Zdroje:

https://www.webmd.com/food-recipes/ss/slideshow-herbal-tea

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/menopause/symptoms-causes/syc-20353397

https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/herbal-tea

https://www.healthline.com/nutrition/ginkgo-biloba-benefits#TOC_TITLE_HDR_2

https://nutratea.co.uk/best-herbal-teas-for-kidney-support/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9182060/

https://www.mynaturalorigins.com/en/blog/aphrodisiac-teas-and-infusions-for-women-and-men

https://www.vitaherbals.cz/p/biotatry-sypany-bylinkovy-caj-horsky-cajicek-30-g

https://www.vitaherbals.cz/p/biotatry-sypany-bylinkovy-caj-letni-ochlazeni-30-g

https://www.vitaherbals.cz/p/biotatry-sypany-bylinkovy-caj-odlehcujici-caj-30-g

https://www.vitaherbals.cz/p/biotatry-sypany-ovocno-bylinkovy-caj-ovocny-cajicek-liptov-50-g

https://www.vitaherbals.cz/p/biotatry-sypany-bylinkovy-caj-zensky-cajicek-30-g

https://www.vitaherbals.cz/p/biotatry-sypany-bylinkovy-caj-tri-studnicky-30-g

Autor Vitaherbals.cz
Vitaherbals se zaměřuje na vaše zdraví a přináší vám světově uznávané značky výživových doplňků, bylinných extraktů a zdravotních polštářů. Jsme tady pro to, abychom Vám nabídli široký výběr kvalitních produktů, poradenství a odbornost.

Doporučené produkty13