Co víme o artyčocích a jejich zdravotních účincích?

Přestože artyčoky známe zejména jako zeleninu v pizzi, skrývá toho v sobě mnohem víc než jen lahodnou chuť. Rostlina pochází ze Středomoří, přičemž léčivé účinky artyčoku jsou známy již celá staletí. Mezi její zdravotní benefity patří například snižování hladiny cukru v krvi, zlepšení trávení či podpora činnosti srdce a jater. Více o blahodárných účincích artyčoku na lidský organismus si povíme v našem článku.

Co víme o artyčocích?

Artyčok (Cynara cardunculus L.) pochází ze severní Afriky a patří k astrovitým rostlinám. Sice vypadá jako bodlák, ale má krásné dekorativní fialové okvětí. Z toho důvodu se artyčok často pěstuje také jako pokojová rostlina. Artyčoky jsou zralé těsně před vykvetnutím.

Přirozeně, artyčoka se nejčastěji spojuje s gastronomií. Rostlina však vyžaduje dostatek světla a v našich podmínkách proto doroste pouze ve skleníku. Důležitější však je, že má zároveň silné léčivé účinky. Vysoký obsah vitamínů, vlákniny či minerálů ji přímo předurčuje pro široké medicínské využití. Zejména v souvislosti s detoxem, a to jako součást extraktů určených k detoxikaci.

Podílí se také na správném vylučování žluči - působí jako prevence žlučových kamenů. Zároveň má také podpůrný účinek při vylučování moči, což znamená, že pomáhá i při mnoha urologických problémech. Artyčoka také patří k rostlinám, které významnou měrou přispívají ke zlepšení trávení a snižování hladiny cukru v krvi.

A to z důvodu vysokého obsahu vlákniny (inulinu) - ve sto gramech artyčoky je až 5,4 gramů vlákniny. Proto pokud potřebujete zhubnout, jen stěží hledat vhodnější zeleninu do svého jídelníčku. Pamatujte ale, že artyčoky mají tužší konzistenci. Proto je není vhodné konzumovat v syrovém stavu.

Věděli jste, že…

…sušené listy artyčoky se prodávají také jako čaj? Má silné močopudné účinky a proto je ideální při nevolnosti a dokonce i po nadměrném příjmu alkoholu. Přirozeně čaj z artyčoků pomůže i při zánětu močového měchýře a ledvin. Proto se doporučuje pít i po operacích močového ústrojí.

artičok

Pojďme se nyní podívat blíže na obsah zdraví prospěšných látek v artyčocích.

Co obsahují artyčoky?

Listy artyčok jsou bohatým zdrojem dvou aktivních sloučenin - cynarin (polyfenol) a chlorogenová kyselina. Kyselina chlorogenová se nachází například iv nepražených zelených kávových zrnech. Právě tato látka je zodpovědná za správnou regulaci vylučování žluči z jater a močopudný účinek artyčoku. Cynarín má k tomu všemu ještě protizánětlivý efekt.

Přirozeně, artyčoky disponují i ​​vysokým obsahem dalších zdraví prospěšných látek. Z nich nejdůležitější jsou:

 • Kyselina listová - důležitá zejména pro budoucí maminky. Podporuje také dobrou náladu, paměť a krevní oběh.
 • Vláknina - podpora trávení, správného metabolismu, očisty střev a obranyschopnosti organismu.
 • Draslík - důležitý pro svalové buňky, kosti, játra a červené krvinky. Udržuje uvnitř buněk správné množství vody.
 • Flavonoidy - chrání buňky nejen před toxickým působením škodlivých látek z vnějšího prostředí, ale také proti těm, které se tvoří v těle.
 • Organické kyseliny a soli - udržují acidobazickou rovnováhu v těle. Nezbytné jsou zejména při chorobách jater, poruchách trávení, avitaminóze a chronické únavě.
 • Vitamíny A, B a C - chrání buňky před oxidačním stresem, udržují normální stav kostí a štítné žlázy, podporují zrak, zdravou pokožku, reprodukci a mnohodalšího.
 • Železo - důležitá funkce v procesu transportu kyslíku po celém těle. V organismu se váže zejména na červené krvinky, které pečují o přívod kyslíku do tkání.
 • Hořčík - pomáhá bojovat se stresem , má pozitivní vliv na mozkovou činnost, dodává tělu energii a zlepšuje spánek. Je také nápomocný při detoxikaci organismu.
 • Tanin - zabraňuje pronikání škodlivin do krve. Je důležitý i pro zastavení krvácení, zmírnění průjmů a bojuje proti ústním bakteriím.

Artyčoky extrakty

Zajímavostí je, že mezi syrovými a vařenými artyčoky není v obsahu těchto účinných látek zásadní rozdíl. Přirozeně, artyčoky nemáme v jídelníčku zařazeny každý den, hlavně mimo sezónu. Od toho jsou ale ideální artyčok extrakty/artyčok kapsle:

Účinky a zdravotní benefity artyčoků

V současnosti se artyčoky spojují hlavně s jejich jedním zdravotním benefitem, který v dnešní společnosti trápí stále více lidí. A sice, že dokáží snížit „špatný“ LDL cholesterol a zvýšit „dobrý“ HDL cholesterol.

Jedna studie na dospělé s vysokým cholesterolem vědecky potvrdila, že extrakt z listů artyčok užívaný denně po dobu šesti týdnů, vede ke snížení celkového a „špatného“ LDL cholesterolu až přibližně o 23 %.

Ba co víc, pravidelná konzumace artyčokového extraktu může dokonce zvýšit „dobrý“ HDL cholesterol u dospělých s vysokým cholesterolem.

Jak je to možné? Především tím, že extrakt z artyčoku ovlivňuje cholesterol hned dvěma způsoby. Za prvé tím, že artyčoky obsahují luteolin - antioxidant, který zabraňuje tvorbě cholesterolu. A za druhé, extrakt z listů artyčoků pomáhá organismu efektivněji zpracovat cholesterol, což vede ke snížení jeho celkové hladiny.

Přirozeně, i další zdravotní benefity artyčoku jsou důležité. Jedná se hlavně o následující:

 • Lepší trávení - artyčoky patří k nejlepším lékům na játra a žlučník. A to hlavně díky vysokému obsahu cynarinu, který stimuluje produkci žluči. To pomáhá urychlit střevní pohyb a také podporuje trávení tuků a absorpci vitamínů.
 • Prevence proti rakovině - antioxidanty v artyčokách (rutin, kvercetin a kyselina gallová) pomáhají usmrcovat rakovinové buňky a brání tvorbě nových . Extrakt z listů artyčoku má rovněž protinádorové účinky na mezoteliom (onkologické onemocnění způsobené azbestem ve tkáních).
 • Usnadňují příznaky syndromu dráždivého tračníku - ovlivňuje trávicí systém a může způsobit bolest žaludku, křeče, průjem, nadýmání, zácpu a plynatost. Látky v artyčocích však pomáhají zastavit svalové křeče a snížit zánět.
 • Pozitivní vliv na kardiovaskulární aparát - extrakt z artyčoků inhibuje aktivitu metaloproteinázy, která je hlavním přispěvatelem k srdečním onemocněním.
 • Zlepšení stavu pokožky - cynarin snižuje reaktivní druhy kyslíku, které zapříčiňují poškození DNA a buněk. Tím, že snižuje oxidační poškození způsobené UV zářením, chrání pokožku a má omlazující účinky na organismus.
 • Pomoc při cukrovce - extrakt z listů artyčoků snižuje hladinu glukózy v krvi a to prostřednictvím inhibice α-glukosidázy (enzym, který rozkládá škrob na glukózu).
 • Zlepšení kognitivních schopností a funkcí mozku - zejména díky vitamínu K, který představuje ochranu proti nervovému poškození a degeneraci.
 • Pomoc v těhotenství - artyčoky obsahují také kyselinu listovou, která pomáhá bránit vzniku rozštěpu páteře při vývoji embrya a zvyšuje plodnost u žen iu mužů.

Závěr

Účinky artyčok na lidský organismus jsou opravdu širokospektrální. A to zejména díky vysokému obsahu cynarinu i dalších zdraví prospěšných látek. Artyčoky tak ocení lidé, které trápí srdeční choroby, bojují s rakovinou, mají problémy s trávením či se trápí s cukrovkou. Rovněž tato úžasná zelenina pomáhá iv těhotenství a při chronické únavě či problémech se spánkem.

Všechny produkty s obsahem artyčoků naleznete v naší kategorii: Extrakt z artyčoků

FAQ

Je artyčoka superfood?

Ano, artyčoka je považována za superfood, protože obsahuje mnoho vitamínů, minerálů a antioxidantů, které mají pozitivní vliv na zdraví organismu. Kromě toho se jí připisují i jiné zdravotní výhody, jako například podpora trávení a detoxikace organismu.

Co léčí artyčoky?

Artyčoky se tradičně používají k léčbě trávicích problémů, jako například zácpy, nadýmání a trávicích potíží. Mohou také pomoci při detoxikaci organismu a podpoře zdraví jater.

Kolik artyčoky bych měl za den sníst?

Doporučené množství artyčoky na den závisí na individuálních potřebách a stravovacích návycích. Obecně se však doporučuje jíst artyčoky v rámci pestré a vyvážené stravy, přičemž neexistuje přesně stanovené množství artyčoky, které byste měli denně konzumovat.

Jak má artyčoka vliv na funkci mozku?

Artyčoka obsahuje luteolin, který se váže na receptory v mozku a tím pomáhá zlepšit kognitivní funkce, jako je například paměť, učení a koncentrace. Kromě toho se jí připisuje i antioxidační účinek, který chrání mozkové buňky před poškozením.

Mohu kombinovat artyčoky a ostropestřec mariánský?

Ano, kombinace artyčok a ostropestřce mariánského je prospěšná pro zdraví jater a trávicího traktu. Obě tyto rostliny obsahují látky (například silymarin), které podporují funkci jater a zlepšují trávení.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10758778/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22746542/
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0924224418305879
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1756464620301614
http://www.foodandnutritionjournal.org/volume4number1/mikromani%CA%BCs-artichoke-cynara-cardunculus-var-scolymus-a-mediterranean-nutraceutical/

Autor Vitaherbals.cz
Vitaherbals se zaměřuje na vaše zdraví a přináší vám světově uznávané značky výživových doplňků, bylinných extraktů a zdravotních polštářů. Jsme tady pro to, abychom Vám nabídli široký výběr kvalitních produktů, poradenství a odbornost.

Doporučené produkty6