Jak artyčoky pomohou při detoxu jater?

Artyčoky na detox jater

Určitě jste již slyšeli o tom, že artyčoky jsou velmi účinné při detoxu jater. Dokonce pokud se bavíme o zelenině, tak právě artyčoky jsou považovány za to nejlepší, jak dosáhnout lepšího zdraví jater. Proto, pokud se zajímáte o to, jak s pomocí artyčoku funguje detox a jak pomáhají vést zdravý život plný energie, neváhejte číst dál!

První příznaky přetížených jater: Důležitost detoxikace

Játra jsou centrem detoxikace celého organismu - zbavuje ho toxinů a odpadních látek. Proto je důležitost detoxikace jater pro náš celkový zdravotní stav nevyčíslitelná. Pokud játra přestane účinně plnit svůj detoxikační úkol, v krátké době se objeví příznaky přetížených jater.

Tyto příznaky se mohou projevit postupně a ne vždy jsou okamžitě spojeny s játry. Odborníci však zdůrazňují, že je důležité je znát, abychom mohli včas zasáhnout a zabránit vážným komplikacím. Některé z nejdůležitějších příznaků zahrnují:

 • Únava a slabost - přetížená játra nemusí účinně metabolizovat živiny, což vede k nedostatečnému dodávání energie organismu.
 • Problémy se zažíváním - neschopnost jater efektivně metabolizovat tuky a jiné živiny způsobuje zažívací potíže, včetně nadýmání, průjmů a zácpy .
 • Bolesti v pravém hypochondriu - tento příznak může být spojen právě s jaterními problémy, protože játra se nachází v této části těla.
 • Změna hmotnosti - neschopnost jater správně metabolizovat tuky a hormony vede k nekontrolovatelnému nárůstu hmotnosti nebo náhlému hubnutí.
 • Žloutenka - pokud játra neprodukují dostatečné množství bilirubinu, může se objevit zežloutnutí pokožky a očí.
 • Problémy s pokožkou - přetížená játra mohou vést k vyrážkám, svědění a jiným kožním problémům.
 • Problémy s krvácením - játra hrají důležitou roli při tvorbě srážecího faktoru krve, takže problémy s krvácením mohou být příznakem poruchy funkce jater.
 • Zvýšená náchylnost k infekcím - z důvodu, že játra jsou zodpovědná za čištění organismu od toxinů, oslabená játra vede k zvýšené náchylnosti k infekcím.

Mohlo by vás zajímat: Výživové doplňky pro játra

TIP

Příznaky přetížených jater mohou být nespecifické a překrývat se s příznaky jiných onemocnění. Pokud však pozorujete některé z těchto příznaků a máte podezření, že vaše játra nepracují správně, je nezbytné konzultovat to s lékařem. Zdravá játra jsou klíčem k celkovému zdraví, a detoxikace může být jedním ze způsobů, jak jí pomoci obnovit svou optimální funkci.

Artyčoky a jejich role při detoxu jater

Artyčoky nejsou jen na pohled krásné zeleninové květiny. Mají také výjimečnou schopnost detoxikovat játra od toxinů a tím ji udržovat v dobré kondici. Tato jejich schopnost je založena na několika klíčových aktivních složkách.

Z nich nejdůležitější je cynarin (kyselina chlorogenová). Tato látka podporuje produkci žluči, což zase pomáhá rozpouštět tuky a jiné látky - usnadňuje to jaterním buňkám práci, která souvisí s vylučováním toxinů. Má také protizánětlivý a močopudný efekt.

Kromě cynarinu obsahují artyčoky také antioxidanty a vlákninu, které rovněž zlepšují detoxikační schopnosti jater. Tyto látky chrání játra před poškozením volnými radikály, zvyšují efektivitu eliminace odpadních látek z těla a podporují trávení.

Chcete-li se dozvědět více o artyčocích, jejich zdravotních účincích a aktivních látkách, které obsahují, přečtěte si náš článek na našem blogu Vitaherbals: Artyčoky a jejich účinky pro zdraví.

Hlavní výhody detoxikace jater artyčokou zahrnují:

 • Zlepšenou funkci jater - artyčoky podporují regeneraci jaterních buněk a zvyšují její detoxikační schopnosti.
 • Ochranu před poškozením - antioxidanty v artyčocích chrání játra před poškozením volnými radikály.
 • Zlepšené zažívání - artyčoky pomáhají při rozkladu tuků a obsahují vlákninu, což pomáhá zmírnit problémy se zažíváním.
 • Zvýšení energie a vitalitu - detox jater pomáhá zlepšit energetický metabolismus, což přispívá k celkovému zlepšení zdravotního stavu a vitalitě.

Nicméně trvání detoxikačního procesu jater s artyčokou může být individuální a závisí na zdravotním stavu a kondici organismu. Obvykle se doporučuje detoxikaci provádět po dobu několika týdnů až měsíců.

Ve srovnání s jinými způsoby detoxikace jater, artyčoky nabízejí přirozený a šetrný přístup, který nevyžaduje přísné diety nebo drastické zásahy. Jejich schopnost podpořit játra a zároveň zlepšit zažívání je činí vhodnou volbou pro ty, kteří chtějí dosáhnout lepšího zdraví jater a tím upevnit své zdraví.

Jak posílit játra artyčokovým extraktem

Artyčokový extrakt je užitečným nástrojem při detoxikaci jater a udržování jejího zdraví. Proč? Hlavně z důvodu, že artyčoky nemáme v jídelníčku zařazeny každý den. A extrakt představuje pohodlný a snadný způsob, jak si užívat zdravotní benefity artyčoku každý den bez ohledu na roční období.

Praktické tipy, které je třeba dodržovat při užívání artyčokového extraktu, jsou následující:

 • Konzultace s lékařem - před zahájením užívání artyčokového extraktu se vždy poraďte se svým lékařem. Zejména pokud máte zdravotní problémy nebo užíváte léky. Lékař vám poskytne užitečné rady týkající se dávkování a bezpečnosti.
 • Doporučené dávkování - dodržujte doporučené dávkování uvedené na obalu artyčokového extraktu. Dávkování může být různé v závislosti na značce a konkrétním produktu.
 • Užívání s jídlem - artyčokový extrakt je lépe absorbován, když se užívá s jídlem. Můžete jej užívat i těsně před jídlem.
 • Sledování účinků - pokud máte pocit, že se při užívání extraktu dostavily nežádoucí účinky, okamžitě to konzultujte s lékařem ( velmi vzácné).
 • Pitný režim - při užívání artyčokového extraktu je důležitý i dostatečný příjem vody. Pomáhá při odplavování toxinů z těla.
 • Pravidelné užívání - artyčokový extrakt vyžaduje pravidelné užívání během několika týdnů nebo měsíců, aby byl účinný. Důslednost je v tomto případě klíčová.
 • Monitorování jaterních funkcí - pokud máte problémy s játry, je důležité, abyste podstupovali pravidelné kontroly a testy na kontrolu jaterních funkcí.

Viz produkty: Detoxikace organismu

Doporučené produkty: Extrakt z artyčoky

U nás ve Vitaherbals vám nabízíme kvalitní výživové doplňky s obsahem artyčokového extraktu, a to ve formě kapslí. Jedná se o praktický způsob, jak začlenit tento doplněk do vašeho každodenního stravovacího režimu.

 • Biotiva Bio extrakt z Artyčoky - produkt v prémiové kvalitě, který neobsahuje další přísady a protispékavá činidla. Je vhodný i pro vegany. Jedna tobolka obsahuje až 550 mg extraktu z artyčoku. Podporuje trávení, normální funkci jater a žlučníku, má antioxidační účinky a dokonce dokáže chránit i srdce. Je vhodný i pro těhotné ženy, jelikož má vysoký obsah kyseliny listové. Obsah balení: 150 kapslí. Dávkování: 2 kapsle denně.
 • Nature Love Ostropestř mariánský + Artyčoka extrakt komplex bylin - doplněk stravy s extraktem z plodů ostropestřce mariánského (obsahuje 80% silymarinu). Produkt je doplněn o extrakt z artyčoky, extrakt z pampelišky a extrakt ze stužkovce. Je 100% veganský, bez laktózy a bez lepku. Má vynikající antioxidační vlastnosti, přispívá ke správné funkci jater a její detoxikaci, podporuje trávení a normální činnost srdce. Obsah balení: 60 kapslí. Dávkování: 1 kapsle denně.

Závěr

Artyčoky jsou cenným spojencem při detoxu jater a zlepšování celkového zdraví. Jejich schopnost podpořit játra při eliminaci toxinů a zlepšit trávení činí z artyčokového extraktu důležitý doplněk stravy.

Pro získání kvalitních produktů s artyčokovým extraktem si prohlédněte naši nabídku na eshopu Vitaherbals. Udělejte první krok ke zdravým játrům a celkovému zlepšení svého zdraví!

Všechny produkty s obsahem artyčoku naleznete v naší kategorii: Artyčoka extrakt

Zdroje:

https://www.webmd.com/digestive-disorders/liver-detox

https://www.sciencedirect.com/topics/veterinary-science-and-veterinary-medicine/hypochondrium

https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/liver-congestion

https://cynara.net/en/cynarin-the-natural-antioxidant-in-artichokes/

https://www.vitaherbals.cz/news/co-vime-o-artycocich-a-jejich-zdravotnich-ucincich

https://www.vitaherbals.cz/

https://www.vitaherbals.cz/p/biotiva-bio-extrakt-z-artycok-150-kapsli

https://www.vitaherbals.cz/p/nature-love-ostropestrec-mariansky-artycok-extrakt-komplex-bylin-60-kapsli

https://www.vitaherbals.cz/extrakt-z-artycok

Autor Vitaherbals.cz
Vitaherbals se zaměřuje na vaše zdraví a přináší vám světově uznávané značky výživových doplňků, bylinných extraktů a zdravotních polštářů. Jsme tady pro to, abychom Vám nabídli široký výběr kvalitních produktů, poradenství a odbornost.

Doporučené produkty6