Jak vybrat nejlepší vitamíny pro děti? (Nejen na imunitu)

Výběr vitamínů pro děti může být pro všechny rodiče složitý a často matoucí proces. Jak nejlépe zajistit, aby děti dostávaly všechny potřebné živiny? Jak zvolit ty správné vitamíny, které podpoří jejich imunitu, růst a celkové zdraví? V našem článku vám nabízíme přehled klíčových faktorů, kterých byste měli při výběru vitamínů pro děti dbát. Vydejte se s námi na cestu zdraví pro vaše děti!

Vitamíny pro děti pro imunitu

Které vitamíny a proč jsou důležité pro podporu imunity u dětí?

Pro podporu imunity je důležité zajistit dětem dostatečný přísun klíčových vitaminů a minerálů, které hrají zásadní roli v udržování zdraví a posilování obranyschopnosti organismu. Mezi nejdůležitější patří:

Vitamin C

Vitamin C je absolutním základem pro správnou funkci imunitního systému. Pomáhá totiž stimulovat produkci bílých krvinek, které bojují proti infekcím. Tento vitamín také působí jako antioxidant - chrání buňky před poškozením způsobeným volnými radikály.

Zdroje vitamínu C pro děti

Kromě toho podporuje hojení ran a zlepšuje vstřebávání železa z rostlinných zdrojů. Zdroje vitaminu C zahrnují hlavně citrusové plody, jahody, kiwi, brokolici a papriku.

Vitamin C pro děti na imunitu

Prohlédnout produkt

Vitamin D

Vitamin D je klíčový pro aktivaci obranných mechanismů imunitního systému. Pomáhá také tělu absorbovat vápník, což je důležité pro zdravé kosti a zuby. Kromě toho vitamin D podporuje produkci antimikrobiálních peptidů, které chrání před infekcemi.

Vitamin D ze slunečního záření

Nedostatek tohoto vitamínu proto vede ke zvýšené náchylnosti k infekcím a chronickým onemocněním. Hlavním zdrojem vitaminu D je sice sluneční záření, ale najdeme ho iv tučných rybách, vaječných žloutcích a obohacených mléčných výrobcích.

Vitamin A

Vitamin A je důležitý pro udržování zdravých sliznic, které jsou první linií obrany proti patogenům. Tento vitamín také podporuje funkci bílých krvinek a pomáhá při výrobě protilátek. Vitamin A hraje také klíčovou roli při zrakové ostrosti a je proto nezbytný pro růst a vývoj dětí. Bohaté zdroje vitamínu A zahrnují mrkev, sladké brambory, špenát a játra.

Vitamin E

Vitamin E je silný antioxidant, který chrání buňky před poškozením a podporuje imunitní funkci. Pomáhá také v boji proti infekcím tím, že podporuje tvorbu protilátek. Tento vitamín zlepšuje cirkulaci krve a udržuje zdraví pokožky. Najdeme ho v ořeších, semenech, špenátu a rostlinných olejích.

Tip

Echinacea stimuluje imunitní systém, což pomáhá organismu lépe bojovat proti infekcím a chorobám.

Echinacea pro děti na imunitu

Prohlédnout produkt

Zinek

Zinek je minerál, který je zásadní pro růst a správnou funkci imunitních buněk. Pomáhá při tvorbě bílkovin a DNA, což je nezbytné pro rychlou reakci imunitního systému na infekce. Zinek také podporuje hojení ran a je důležitý pro správné fungování smyslů, jako jsou chuť a čich. Zdroje zinku zahrnují maso, mořské plody, luštěniny, ořechy a semena.

Železo

Železo je důležité pro tvorbu hemoglobinu, který přenáší kyslík v krvi, což je důležité pro správnou funkci všech buněk, včetně těch imunitních. Nedostatek železa proto vede k oslabení imunitního systému a zvýšené náchylnosti k infekcím. Železo je také klíčové pro energetický metabolismus a celkovou vitalitu organismu. Najdeme ho v červeném mase, drůbeži, rybách, čočce a listové zelenině.

Selén

Selén je stopový prvek, který pomáhá chránit buňky před poškozením a podporuje funkci imunitního systému. Má také antioxidační vlastnosti, které přispívají k ochraně před volnými radikály. Selen je důležitý také pro správnou funkci štítné žlázy a pomáhá snižovat riziko chronických onemocnění. Dobrými zdroji selenu jsou pára ořechy, ryby, vejce a celozrnné výrobky.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny mají protizánětlivé účinky a podporují zdravou funkci imunitního systému. Tyto esenciální tuky jsou také důležité pro vývoj mozku a očí. Rovněž však přispívají ke snižování rizika chronických zánětlivých onemocnění.

Důležitým faktem je i to, že omega-3 mastné kyseliny zlepšují kardiovaskulární zdraví a pomáhají při regulaci hladiny cholesterolu. Najdeme je v tučných rybách, jako jsou losos a makrela, lněných semenech a vlašských ořechách.

Více o důležitých zdravotních benefitech omega 3-mastných kyselinsi můžete přečíst níže. Zvláště u dětí hrají zásadní roli.

Přečtěte si také o zásadním významu vápníku ahořčíku u dětí.

Proč jsou důležité omega 3-mastné kyseliny pro děti?

Omega-3 mastné kyseliny jsou pro děti důležité z několika důvodů. Tyto esenciální tuky, které si tělo nedokáže samo vyprodukovat, hrají klíčovou roli v mnoha fyziologických procesech. A to zejména v následujících:

 • Vývoj mozku a nervového systému - zejména DHA (dokosahexaenová kyselina). Tvoří významnou část struktury mozkových buněk a je klíčová pro jejich správné fungování. Dostatečný příjem omega-3 mastných kyselin v dětství je spojen s lepší kognitivní funkcí, zlepšením schopnosti učení a paměti.
 • Zdraví očí - DHA přispívá ke správnému vývoji sítnice, což je klíčové pro ostré vidění. Nedostatek DHA v dětství může vést k problémům se zrakem a zhoršení vizuální funkce.
 • Protizánětlivé vlastnosti - tento jejich účinek je obzvláště důležitý pro děti s chronickými zánětlivými onemocněními nebo alergiemi. Protizánětlivé vlastnosti omega-3 mohou také přispět ke zlepšení celkového zdraví a snížení rizika chronických onemocnění v dospělosti.
 • Kardiovaskulární zdraví - jak jsme již zmínili, tyto tuky pomáhají regulovat hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi, čímž snižují riziko vzniku srdečních onemocnění. U dětí zdravý kardiovaskulární systém klade základy pro dlouhodobé srdeční zdraví.
 • Imunitní podpora - jejich protizánětlivé vlastnosti pomáhají posílit obranyschopnost organismu a snížit riziko infekcí a nemocí. Tento efekt je důležitý hlavně pro děti, jejichž imunitní systém se stále vyvíjí a potřebuje podporu.
 • Zlepšení nálady a chování - nedostatek těchto mastných kyselin může být spojen s vyšším výskytem poruch nálady a chování, jako jsou deprese a hyperaktivita.

Omega 3 pro děti

Prohlédnout produkt

Vápník a hořčík pro děti - zdravé kosti a nervový systém

Vápník a hořčík jsou klíčové minerály, které hrají zásadní roli v růstu a vývoji dětí. Jejich dostatečný příjem je nezbytný pro udržení zdravých kostí a správné fungování nervového systému, což jsou základní předpoklady pro celkové zdraví a pohodu dítěte.

Vápník

Vápník je nejdůležitější minerál pro budování a udržování silných a zdravých kostí a zubů. Během dětství a dospívání, kdy dochází k intenzivnímu růstu, je potřeba vápníku obzvlášť vysoká. Vápník pomáhá formovat pevnou kostní tkáň a snižuje riziko osteoporózy v pozdějším věku.

Kromě toho hraje vápník roli iv svalových kontrakcích, srážení krve a přenosu nervových signálů. Jeho nedostatek proto vede ke slabým kostem, častějším zlomeninám a problémům s růstem. Mezi bohaté zdroje vápníku patří mléčné výrobky, zelená listová zelenina, tofu a na vápník obohacené potraviny.

Hořčík

Hořčík je nezbytný minerál pro správné fungování nervového systému a svalů. Pomáhá regulovat svalové kontrakce a jejich relaxaci, což je důležité pro koordinaci a pohyb. Hořčík také přispívá k tvorbě energie a syntéze bílkovin, které jsou potřebné pro růst a obnovu tkání.

Kromě toho je důležitý pro zdravé kosti, protože zlepšuje vstřebávání vápníku a podporuje mineralizaci kostí. Nedostatek hořčíku proto vede ke svalovým křečím, únavě a problémům se spánkem. Hořčík najdeme v potravinách jako jsou ořechy, semena, celozrnné výrobky, zelená listová zelenina a luštěniny.

Synergie vápníku a hořčíku

Vápník a hořčík spolupracují při mnoha fyziologických procesech v těle. Avšak pro udržení rovnováhy mezi jejich funkcemi je klíčový správný poměr těchto minerálů. Vápník totiž podporuje svalové kontrakce, zatímco hořčík umožňuje jejich uvolnění. Tím se zajišťuje harmonická spolupráce svalů a nervového systému. Společně také přispívají ke správné mineralizaci kostí, čímž zabezpečují jejich pevnost a odolnost.

Vápník a hořčík pro děti

Prohlédnout produkt

Poznámka

Zabezpečení dostatečného příjmu vápníku a hořčíku v dětské stravě je základem pro zdravý růst a vývoj dětí. Rodiče by měli dbát na to, aby jejich děti konzumovaly potraviny bohaté na tyto minerály, nebo v případě potřeby zvážit doplňky stravy, aby zajistily optimální zdraví a vývoj jejich kostí a nervového systému u svých dětí.

Jak začlenit vitamíny do stravy dětí?

Začlenit vitamíny do stravy dětí můžete dvěma způsoby. Buď dostatečnou hladinu těchto vitamínů přijme dítě prostřednictvím stravy, nebo máte-li pochybnosti o jejich množství, je ideální začlenit do jídelníčku vhodný vitamínový doplněk stravy.

Získání vitamínů ze stravy

Nejlepší způsob, jak děti mohou získat potřebné vitamíny, je prostřednictvím vyvážené a rozmanité stravy. Zde jsou některé způsoby, jak začlenit důležité vitamíny do jídelníčku dětí:

Vitamin C

 • Citrusové plody - pomeranče, grapefruity, citrony, mandarinky…
 • Bubulovité ovoce - jahody, borůvky, maliny…
 • Zelenina - brokolice, paprika, rajčata…
 • Kiwi - tento malý chlupatý mrňous je vitamínem C doslova nabitý.

Vitamin D

 • Sluneční záření - krátkodobý pobyt na slunci pomáhá tělu syntetizovat vitamín D.
 • Tučné ryby - losos, makrela, sardinky…
 • Obohacené potraviny - například některé mléčné výrobky (jogurty…), džusy a cereálie.

Vitamin A

 • Mrkev a sladké brambory - jsou bohaté na betakaroten, který tělo přeměňuje na vitamín A.
 • Listová zelenina - špenát, kapusta…
 • Játra - je jedním z nejbohatších zdrojů vitamínu A.

Vitamin E

 • Ořechy a semena - mandle, slunečnicová semena, lískové ořechy…
 • Rostlinné oleje - slunečnicový, olivový a řepkový olej.
 • Listová zelenina - špenát, brokolice…

Zdravá strava s vysokým obsahem vitamínů pro děti

Výživové doplňky pro děti

Někdy však může být náročné zajistit, aby děti dostávaly všechny potřebné vitamíny pouze ze stravy. V takových případech jsou ideální doplňky stravy. Ty zajistí, že děti dostanou potřebné množství vitamínů a minerálů, zejména pokud mají speciální stravovací potřeby, jsou vybíraví jedlíci nebo mají zdravotní problémy, které ovlivňují jejich schopnost absorbovat živiny.

Multivitaminy

Multivitaminy jsou praktickým způsobem, jak zajistit široké spektrum vitamínů a minerálů v jedné dávce. Jsou dostupné v různých formách. Nejatraktivnější jsou však pro děti ve formě žvýkacích tablet, tekutin a gumových bonbonů.

Tekuté multivitamíny kapky pro děti

Prohlédnout produkt

Specifické doplňky stravy

Pro děti, které potřebují zvýšený příjem konkrétních vitamínů nebo minerálů, jsou k dispozici specifické doplňky, jako například vitamín D, železo nebo omega-3 mastné kyseliny. Tyto doplňky stravy vám mohou být doporučeny pediatrem na základě individuálních potřeb dítěte.

Přírodní extrakty

Existují také přírodní doplňky, které obsahují extrakty z celých potravin a poskytují vitamíny a minerály v přirozené formě. Tyto doplňky mohou být výhodné pro rodiče, kteří upřednostňují přírodní produkty.

TIP

Kombinace vyvážené stravy a vhodných výživových doplňků vám zajistí, že děti dostanou všechny potřebné živiny pro svůj optimální vývoj a zdraví.

Jak vybrat nejlepší vitamíny pro děti?

Výběr nejlepších vitamínů pro děti je důležitým rozhodnutím, které může výrazně ovlivnit jejich zdraví a celkovou pohodu. Je důležité zohlednit individuální potřeby dítěte, kvalitu doplňků a důvěryhodnost obchodu, ze kterého nakupujete.

Kdy je vhodné, aby dítě začalo užívat výživové doplňky?

Výživové doplňky mohou být pro děti užitečné v různých situacích. Přestože je ideální, aby děti dostávaly všechny potřebné živiny ze stravy, existují okolnosti, kdy doplňky mohou být nezbytné:

 • Nedostatečný příjem ze stravy - pokud je dítě vybíravý jedlík nebo má omezený přístup k různorodé a vyvážené stravě. 
 • Zdravotní problémy - děti s určitými zdravotními problémy, jako jsou alergie, intolerance nebo chronická onemocnění.
 • Rychlý růst a vývoj - v obdobích rychlého růstu, jako je puberta, je zvýšená potřeba živin, kterou strava nemusí vždy pokrýt.
 • Poradenství pediatra - pokud pediatr doporučí doplňky stravy na základě individuálních potřeb dítěte. V tomto případě je třeba dodržovat jeho pokyny ohledně správného dávkování.

Co vše je třeba zohlednit při výběru doplňků stravy pro děti?

Při výběru doplňků stravy pro děti je třeba zohlednit několik důležitých faktorů:

 • Kvalita a bezpečnost - vybírejte doplňky, které jsou certifikovány a splňují přísné bezpečnostní normy. Měly by být bez umělých přísad, konzervantů a barviv.
 • Složení - zkontrolujte, zda doplněk obsahuje vhodné množství vitamínů a minerálů podle věku a potřeb dítěte. Doplňky by měly mít správný poměr živin, aby byly účinné.
 • Forma doplňku - kapky jsou obzvláště vhodné pro malé děti, protože se snadno dávkují a mohou se míchat s jídlem nebo pitím. Žvýkací tablety a gumové bonbóny jsou zase atraktivní pro starší děti.
 • Chuť a přijatelnost - dětské výživové doplňky by měly mít příjemnou chuť, aby jejich děti rády užívaly, což zjednoduší pravidelné užívání.

Vitaherbals - kvalitní výživové doplňky pro děti

Správný výběr doplňků stravy je zvláště citlivý u dětí. Proto je na prvním místě jejich kvalita, a to nejen kvůli jejich účinnosti, ale také pro jejich bezpečnost. U nás na e-shopu Vitaherbals naleznete tyto produkty pouze v prémiové kvalitě, bez nežádoucích přísad a syntetických složek. Výsledkem takového výběru u nás dostanete následující benefity:

 • Účinnost - námi nabízené doplňky poskytují správné množství a formu vitamínů a minerálů, které jsou snadno vstřebatelné a využitelné tělem.
 • Bezpečnost - ověřené a certifikované doplňky procházejí přísným testováním na přítomnost kontaminantů a nečistot, čímž se zajišťuje jejich bezpečné užívání.
 • Důvěra - spolupracujeme pouze s takovými výrobci, kteří dbají na kvalitu svých výrobků v maximální možné míře a není jim lhostejný udržitelný přístup při výrobním procesu.
 • Široký výběr - Vitaherbals poskytuje širokou škálu doplňků přizpůsobených různým věkovým skupinám a specifickým potřebám dětí.
 • Filozofie péče - naše filozofie se prolíná s filozofií zdravého životního stylu a přirozeného přístupu ke zdraví, což je ideální pro rodičů, kteří chtějí jen to nejlepší pro své děti a dbají na přírodní charakter dětského jídelníčku.

TIP

U nás ve Vitaherbals se můžete poradit s odborníky, kteří vám pomohou vybrat ty nejvhodnější výživové doplňky pro vaše dítě.

Závěr

Výběr nejlepších vitamínů pro děti pro imunitu je klíčový pro jejich zdravý růst a vývoj. Začleněním potřebných živin do stravy, ať už prostřednictvím potravin nebo kvalitních výživových doplňků, můžete podpořit dětský imunitní systém, zdraví kostí a celkovou zdravotní pohodu. Je ale důležité zohlednit individuální potřeby každého dítěte a v případě potřeby konzultovat s pediatrem.

Při výběru doplňků stravy dbejte na kvalitu, bezpečnost a vhodnost formy pro vaše dítě. Vitaherbals je ideálním místem pro nákup dětských výživových doplňků, a to díky svému závazku k nejvyšší kvalitě, širokému výběru produktů a odbornému poradenství.

Investujte spolu s námi do zdravé budoucnosti svých dětí! U nás máte záruku té nejvyšší kvality.

PRO NÁKUP VÝŽIVOVÝCH DOPLŇKŮ S OBSAHEM VITAMINŮ PRO DĚTI NAVŠTIVTE NAŠI KATEGORII: VITAMINY PRO DĚTI

Zdroje:

https://nutritionsource.hsph.harvard.edu/vitamin-c/

https://www.healthline.com/nutrition/9-foods-high-in-vitamin-d

https://www.healthline.com/nutrition/foods-high-in-vitamin-a

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Zinc-HealthProfessional/

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Selenium-HealthProfessional/

https://kidshealth.org/en/parents/iron.html

https://www.webmd.com/healthy-aging/omega-3-fatty-acids-fact-sheet

https://www.fxmedicine.com.au/blog-post/importance-calcium-and-magnesium-children

https://www.vitaherbals.cz/vitaminy-pro-deti

Autor Vitaherbals.cz
Vitaherbals se zaměřuje na vaše zdraví a přináší vám světově uznávané značky výživových doplňků, bylinných extraktů a zdravotních polštářů. Jsme tady pro to, abychom Vám nabídli široký výběr kvalitních produktů, poradenství a odbornost.

Doporučené produkty5