Jaké jsou příznaky jarní únavy a jak s ní bojovat?

Jaro je obdobím, kdy přicházejí pěkné slunečné a teplé dny se spoustou práce pod širým nebem. Jako schválně je také obdobím, které je známé jarní únavou, zíváním a nedostatkem energie. Dokonce se mnozí cítí ospalejší než v zimě, což může být nepříjemné a frustrující. Jak se s tím popasovat si povíme v našem článku.

Co je jarní únava?

Jarní únava vzniká jako reakce organismu na teplotní a tlakové výkyvy. Také jako reakce na změny v trvání slunečního svitu, případně i na změny v životosprávě. Vždyť po dlouhých a pasivnějších měsících náhle právě na jaře dochází k úpravě stravy a ke zvýšení fyzické aktivity.

Stejně jarní únavu můžeme obecně definovat jako únavový syndrom, který nejčastěji trápí pracující populaci. Týká se převážně lidí ve věku od 20 - 60 let. Ohroženy jsou však i vyšší věkové skupiny, u kterých se tento syndrom obtížněji diagnostikuje. U starších lidí se totiž už jaksi přirozeně očekává úbytek psychických i fyzických sil. A nepovažuje se to za něco, co by se mělo řešit.

Jarní únava nejčastěji souvisí s nedostatkem důležitých vitamínů a minerálů po dlouhé zimě. Problémem může být například vitamín D, který pro svou práci v organismu potřebuje slunce (sluneční vitamín).

Příznaky, projevy a příčiny jarní únavy

Příznaky jarní únavy mohou být různé, přičemž za nejčastější důvody jejího vzniku jsou považovány špatná životospráva a nedostatek pohybu během zimy. Zpozornět byste měli hlavně v případě, jste-li často unavení, případně když vám únava způsobuje snížení pohybové aktivity či celkové kondice. Varovnými příznaky jsou také častá bolest svalů a kloubů, deprese, úzkost, nadměrné pocení a problémy se spánkem.

Pamatujte, že dávkování léků na spánek může situaci ještě zhoršit, protože přemíra spánku přispívá ke snižování duševní pohody a celkové tělesné kondice.

Kromě již zmíněného se jarní únava nejčastěji projevuje:

  • ospalostí (i těsně po probuzení),
  • bolestmi hlavy,
  • malátností,
  • nesoustředěností,
  • podrážděností.

Velkou roli při vzniku jarní únavy hraje imunitní odpověď. Kombinace infekčních faktorů v důsledku oslabeného imunitního systému po zimě a dlouhodobě psychicky a tělesně náročný život často vede k vystresovanému organizmu. A to přirozeně tělo vyčerpává.

Proto je v souvislosti s jarní únavou důležité, abychom už během zimy posilovali náš imunitní systém. Pokud je totiž dostatečně silný, tak se dokáže s nepříznivými stresovými faktory vypořádat mnohem snáze. Naopak déle trvající oslabená imunita může vést až do stavu chronického únavového syndromu, což už je vážnější zdravotní problém.

Jarní únava - pití kávy

Probouzíte se s kávou?

Pití kávy je klasickou ranní rutinou mnoha z nás. Kvalitní káva dokáže nakopnout organismus, vzbudit a připravit jej do nového dne. Vyvstává ale otázka – je to dostatečné? Bohužel odpovědí je NE. Efekt kávy totiž trvá jen krátce a po čase opět nastává útlum a následně únava. Příznaky jarní únavy tak káva dokáže odstranit pouze krátkodobě.

Vysvětlením tohoto jevu je, že ačkoli kofein zvyšuje úroveň bdělosti tím, že působí jako stimulant na centrální nervový systém, ale rychle i ztrácí účinky – uvolňování adrenalinu.

Jde o hormon, který má mnohé účinky na organismus, z nichž nejdůležitější ale je, že udržuje organismus ve střehu. Jakmile však adrenalin vyvolaný kofeinem vyprchá, opět padáte s energií dolů a znovu tak čelíte únavě. Projevy jarní únavy se tím neodstraní.

Opětovný šálek kávy opět sice může pomoci, nicméně to už pro mnohé z nás nemusí být zdravé. Zvláště pokud trpíte problémy s vysokým krevním tlakem.

TIP

Jedna nebo dva šálky kávy vám dokážou pomoci ráno i během dne. Není to však nejideálnější způsob jak pro jarní únavu.

Studená ranní sprcha

Máloco tak ráno nakopne organismus jako studená sprcha. Patří k jedním z nejúčinnějších způsobů, které pro jarní únavu zabírají nejlépe. Podle mnoha odborných studií studená ranní sprcha zvyšuje krevní oběh a bdělost organismu.

Pochopitelně, není třeba se hned stát ledním medvědem, který se během Vánoc koupe ve studeném ledovém jezeře. Jistou vůli k překonání chladu však budete potřebovat. Myslete i na pravidelnost takového sprchování a sebedisciplínu. Výmluvy, proč právě dnes ráno vynechat, vám v tomto směru určitě nepomohou.

Doporučujeme začít s kratšími intervaly sprchování ve studené vodě a ty postupně prodlužovat. Za tímto účelem je ale nejlepší praktikovat striedání teplot - teplá a studená voda. Urychlí se tím krevní oběh a váš organizmus tak začne čelit výzvě přizpůsobovat se rychlým změnám teplot. A to na jarní únavu určitě zabere.

Udělejte si rituál ranního dechového cvičení

Samozřejmě, k rannímu vstávání patří i pohyb. Ale pozor, nezačněte hned vyvíjet velkou pohybovou aktivitu! Úplně vám postačí začít s jednoduchými dechovými a strečinkovými cviky. Tím dosáhnete šetrného roztažení a procvičení ztuhlého svalstva po dlouhé noci. Dosáhnete tím, že se vaše tělo nabudí na vyšší fyzickou aktivitu, která vás může čekat během dne.

K dechovnímu cvičení je dobrým společníkem příjemná hudba, která vám dodá elán a dobrou náladu do nového dne. Takové meditační cvičení při hudbě je dobré pro krevní oběh a velmi příjemné opatření proti příznakům jarní únavy.

Jarní únava - cvičení

Rozhýbejte své tělo!

Během dne je pochopitelně třeba na sportovní aktivitě přidat. Důležitá není ani tak intenzita hýbání se, zda druh sportovní aktivity, jako její pravidelnost a dodržování minimální úrovně fyzické aktivity. Přirozeně, nemusíte se hned stát aktivním sportovcem. Úplně postačuje 30 minut pravidelné pohybové aktivity během dne, a nejlépe alespoň 3-4 krát do týdne.

Ideální je například každodenní rychlá procházka, nebo venčení vašeho domácího mazlíčka. Pro aktivnější je velmi dobrým sportem jízda na kole, zejména cyklovýlety do přírody. Svaly celého těla vám také spolehlivě procvičí plavání. Výhodou plavání je také fakt, že je šetrné ke kloubům. Z toho důvodu je vhodné i pro lidi s problémy pohybového aparátu.

Delikatesy matky přírody: Jezte účinné bylinky, abyste přirozeně bojovali proti únavě!

Pokuste se porazit jarní únavu vitamíny! V tomto směru je dobrým nápadem sáhnout po přírodních léčivých bylinkách proti únavě. Ty spolehlivě dokážou nabít organismus energií. Velmi dobré jsou například pór nebo pažitka - výborní kandidáti na chutnou snídani. Samozřejmě, spolu s krajícem celozrnného chleba as chutnou pomazánkou nebo s máslem.

Nezapomeňte, že důležitým je i dostatek železa, které je potřebné v souvislosti s výrobou energie (ATP). Rovněž pomáhá při prevenci a léčbě anémie. Ideálním způsobem jak jej získat, je zařadit do jídelníčku řeřichu a špenát. Podle mnoha odborníků dokonce řeřicha peruánská přímo pomáhá snižovat únavu. Nejlepší na tom je, že si ji velmi jednoduše dokážete vypěstovat iv pohodlí domova, byť na balkoně.

Doplňky stravy a vitamíny proti jarní únavě

Pestrá a nutričně bohatá strava s dostatkem pohybu jsou nejsilnější zbraně proti jarní únavě. Přirozeně ale někdy, zvláště po dlouhé a chladné zimě, je třeba tělu pomoci výživovými doplňky. I u zdravých a mladých lidí může totiž chybět například vitamin D (sluneční vitamín) či magnézium.

Faktem je také, že riziko vzniku jarní únavy stoupá s věkem. Velké procento starších lidí pociťuje únavu nejčastěji v důsledku věkového poklesu hladin NAD+, což zapříčiňuje narušení zdravého buněčného metabolismu. Proto je důležité doplňovat nikotinamid ribozid, který zvyšuje hladinu NAD+.

Jarní únavu budete pociťovat iv případě, že organismu chybí ubichinon a ubichinol - metabolicky aktivní formy koenzymu Q10. Zvyšují produkci energie a pomáhají obnovovat antioxidanty, jako např. vitamin C a E.

A v neposlední řadě je zde ještě nutnost pravidelného doplňování kyseliny lipoové, která rovněž hraje klíčovou roli při zachování mladistvé buněčné energie. Podporuje totiž zdravou mitochondriální funkci.

Co všechno obsahují doplňky stravy proti únavě?

Výživové doplňky proti únavě dokážou pomoci nejen při pocitech únavy, ale obecně působí i na podporu paměti, doplňují energii, zabraňují stresu či zvyšují koncentrování mysli. Samozřejmě vybírat si přitom můžete z různých forem užívání. Nejčastěji jde o výživové doplňky v kapslích, tabletách nebo v iontových roztocích.

Nejdůležitější látky, které jsou obsaženy ve výživových doplňcích proti únavě, jsou následující:

  • Life Extension NAD+ Cell Formula - obsahuje nikotinamid ribozid, který zvyšuje buněčné hladiny NAD+ v těle. Rovněž pomáhá aktivovat gen „dlouhověkosti“ (SIRT1 a SIRT3). Zároveň zlepšuje fyzický výkon, a to zvýšením růstu a účinnosti mitochondrií. Také udržuje zdravou hladinu cukru v krvi.
  • Doctor's Best Ubiquinol + Kaneka - obsahuje redukovanou formu koenzymu Q10, který má silný antioxidační účinek. Zároveň zlepšuje energetický metabolismus a podporuje zdravou činnost srdce.
  • Life Extension Super R-Lipoic Acid - velmi silný antioxidant, který nejenže chrání buňky před volnými radikály, ale přirozeně zvyšuje i produkci buněčné energie. Kromě kyseliny lipoové obsahuje i sodík

Všechny produkty proti únavě naleznete v kategorii: Energie a únava.

Závěr

Při jarní únavě nejlépe zabírá zdravá životospráva a dostatek pohybu během dne. Ráno si dejte pozor na pití velkého množství kávy. Namísto toho raději absolvujte relaxační dýchací cvičení. Nedostatek vitamínů, minerálů i dalších důležitých látek, jejichž absence způsobuje únavu, si můžete efektivně doplnit i prostřednictvím doplňků stravy.

Autor Vitaherbals.cz
Vitaherbals se zaměřuje na vaše zdraví a přináší vám světově uznávané značky výživových doplňků, bylinných extraktů a zdravotních polštářů. Jsme tady pro to, abychom Vám nabídli široký výběr kvalitních produktů, poradenství a odbornost.

Doporučené produkty7