10 vědecky ověřených účinků koenzymu Q10

Koenzym Q10 je sloučenina, která je esenciální pro většinu našich buněk v těle. Její význam spočívá v tom, že se podílí na mnoha důležitých biologických procesech. Z nich klíčové jsou především ty, které souvisejí s tvorbou energie z přijaté stravy. Tělo si sice tuto sloučeninu dokáže vytvořit i svépomocí, avšak tato schopnost s narůstajícím věkem klesá. Více o účincích a významu koenzymu Q10 si povíme v našem článku.

Co víme o koenzymu Q10?

Koenzym Q10 známe také pod názvem ubichinon, přičemž je ve velké míře podobný vitamínům. Naše tělo si jej dokáže vyrábět samo a zároveň i uskladnit pro budoucí použití. Nachází se zejména v játrech, ledvinách a srdci. To znamená v orgánech, které spotřebovávají větší množství energie. Vyšší hladiny koenzymu Q10 naznačují, že člověk žije zdravěji a s předpokladem pro delší život.

Sloučenina byla objevena v roce 1957. V roce 1972 byl následně zjištěn přímý souvislost mezi nízkými hodnotami koenzymu Q10 a srdečně-cévními onemocněními. O šest let později byla dokonce udělena Nobelova cena za výzkum o mechanismu vzájemného působení koenzymu Q10 a energie buněk.

VĚDĚLI JSTE, ŽE…

 …koenzym Q10 snižuje účinek warfarinu a má tak nežádoucí účinky? Zvyšuje totiž riziko srážení krve, proto se pacientům užívajícím warfarin nedoporučuje doplňovat jej prostřednictvím výživových doplňků.

Princip účinků na lidský organismus

V lidském organismu má koenzym Q10 dvě důležité funkce, které definují jeho účinky a význam v těle. První je přeměna energie z přijaté stravy ve formě přijatelné pro naše buňky. A to prostřednictvím univerzálního přenašeče – ATP (nukleotid adenosintrifosfát). Ten plní v buňkách funkci primárního zdroje energie. Můžeme tedy směle říci, že koenzym Q10 se aktivně podílí na získávání energie pro buňky.

Druhá funkce této sloučeniny spočívá v tom, že se jedná o silný antioxidant rozpustný v tucích. To znamená, že vychytává volné radikály, které přímo škodí našim buňkám. Přirozeně, největší význam to má zejména pro naše srdce a cévy. Místo v buňce, kde se tak děje, jsou mitochondrie, které tím chrání buňky před oxidačním stresem a mnohými onemocněními.

Zdroje koenzymu Q10 ve stravě

Určitě nebude pro nikoho překvapením, že místa, kde se v živočišném organismu koenzym Q10 nachází, jsou zároveň i jeho největším zdrojem. To znamená, že se nachází především ve vnitřnostech - srdce, játra a ledviny. Dalším výborným zdrojem jsou hovězí maso, sardinky a makrely. Z rostlin jde hlavně o arašídy, ovoce (jahody, pomeranče…), luštěniny, sóju, petržel, olivy či řepku olejnou.

Pamatujte ale, že vaření či smažení, snižuje obsah koenzymu Q10 až o 32 %.

Koenzym Q10 - význam doplňků stravy

Největší význam a důležitost koenzymu Q10 se zakládá na již zmíněném faktu, že schopnost jeho produkce organismem s věkem klesá. S tím jsou přirozeně spojeny i různé zdravotní potíže. Proto ho v první řadě jako doplněk stravy ocení hlavně senioři.

Jeho další význam a příčiny nedostatku se zakládají na:

 • nutriční nedostatečnosti - například málo vitamínu B6,
 • genetických defektech v syntéze nebo využití koenzymu Q10,
 • zvýšených energetických nárocích tkání v důsledku nemoci,
 • mitochondriálních defektech,
 • oxidačním stresu - zejména v důsledku stárnutí, UV záření…
 • vedlejší účinky léčby statiny.

Účinky a zdravotní benefity

Zdravotní benefity a účinky koenzymu Q10 jsou opravdu širokospektrální. Funguje napříč celým organismem - metabolismus, srdce, energie, antioxidace… Je proto pro nás opravdu nenahraditelný. S věkem jeho hladina v těle klesá a právě proto je po 40. roce života důležité jeho množství v organismu doplňovat pomocí výživových doplňků.

Účinky a zdravotní benefity koenzymu Q10 pro lidský organismus můžeme sumarizovat následovně:

 • Reguluje metabolismus - je nezbytným pro výrobu energie, která je potřebná pro práci všech našich buněk. Tím, že se přímo podílí na výrobě energie pro buňky (ATP), reguluje také celý metabolismus a jeho energetický výdej.
 • Chrání srdce - s poklesem hladiny koenzymu Q10 klesá i množství energie, které jsou schopny mitochondrie produkovat. A to je problém hlavně pro naše srdce, které té energie potřebuje hodně. Jeho pravidelné doplňování proto může pomoci ke zlepšení celé kardiovaskulární činnosti a pomoci při problému s vysokým krevním tlakem.
 • Stimuluje energetické procesy v buňce - nízké hladiny koenzymu Q10 se běžně vyskytují v případě snížené činnosti nadledvinek. A to vede ke stresu, ztrátě vitality, k trvalé únavě, přibývání na váze, suché pokožce a pomalému trávení či vylučování.
 • Chrání buňky před poškozením - nebezpečné jsou zejména volné radikály. Jedná se o reaktivní molekuly, které stojí za řetězovou reakcí poškození našich buněk. Ty následně nedokážou vykonávat svou práci čehož důsledkem je nakonec snížení činnosti celých orgánů a tkání. Koenzym Q10 je výborným společníkem dalšího silného antioxidantu - vitamínu E.
 • Zlepšuje plodnost - plodnost žen klesá s věkem v důsledku poklesu počtu a kvality dostupných vajíček. Tento proces se účastní i koenzym Q10. Jeho pravidelné doplňování však může do určité míry tento proces zvrátit nebo oddálit.
 • Udržuje zdravou pokožku - pokožka je největší orgán. Ohrožují ji však jak vnitřní, tak vnější faktory. Přímá aplikace na pokožku však na základě antioxidačních vlastností koenzymu Q10 dokáže v tomto procesu pomoci a pokožku udržovat mladou a bez vrásek.
 • Pomáhá při migréně - nesprávná funkce mitochondrií může vést ke zvýšenému příjmu vápníku buňkami a nadměrné produkci volných radikálů. A to vede v mnoha případech ik migréně a ke snížení antioxidační ochrany. Koenzym Q10 však zvyšuje funkci mitochondrií a proto dokáže pomoci i při bolestech hlavy.
 • Zvyšuje tělesnou kondici - a to hlavně snížením oxidačního stresu v buňkách a zlepšením mitochondriálních funkcí.
 • Pomáhá při cukrovce - podle jedné studie, pravidelné doplňování koenzymu Q10 výrazně snížilo hladinu cukru v krvi nalačno u pacientů s diabetes mellitus typu.
 • Snižuje riziko rakoviny - nízké hladiny koenzymu Q10 jsou přímo spojeny s až o 53,3 % vyšším rizikem rakoviny. Rovněž se spolupodílejí na špatné prognóze různých typů rakoviny.

Forma doplňků s obsahem koenzymu Q10

Nejúčinnější formou výživových doplňků s obsahem koenzymu Q10 je lipozomální. Jedná se o mikroskopické tukové částice, do kterých je zapuštěn koenzym Q10. Ty se totiž velice snadno vstřebávají do buněk. Liposomy zároveň zabraňují možné intoleranci v žaludku a střevním systému.

TIP

Dávkování koenzymu Q10 se pohybuje od 30 mg do 120 mg denně. V některých případech a po konzultaci s lékařem, se tyto dávky mohou zvýšit až na 300 mg denně. Nejběžnější vedlejší účinky koenzymu Q10 jsou přitom zažívací potíže, nevolnost, nespavost, bolesti hlavy, vyrážky či snížení krevního tlaku.

V našem e-shopu vám nabízíme koenzym Q10 ve formě kapslí a kapek:

Závěr

Účinky koenzymu Q10 jsou pro náš organismus širokospektrálně, protože prostřednictvím molekul ATP dodává energii celému tělu. Reguluje metabolismus, hospodaří s energií buněk, pomáhá při srdečně-cévních chorobách a chrání buňky před oxidačním stresem.

S věkem ale jeho hladina v těle klesá. A právě proto je u vyšších ročníků jeho množství v organismu důležité pravidelně doplňovat pomocí doplňků stravy.

Všechny produkty s obsahem koenzymu Q10 naleznete v naší kategorii: Koenzym Q10.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25126052/
https://www.healthline.com/nutrition/coenzyme-q10
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17355497/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26413493/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9177262/
https://lekar.sk/clanok/koenzym-q10

Autor Vitaherbals.cz
Vitaherbals se zaměřuje na vaše zdraví a přináší vám světově uznávané značky výživových doplňků, bylinných extraktů a zdravotních polštářů. Jsme tady pro to, abychom Vám nabídli široký výběr kvalitních produktů, poradenství a odbornost.

Doporučené produkty2