Může magnézium pomoci snížit krevní tlak?

Zvýšený krevní tlak (hypertenze) je hlavním rizikovým faktorem úmrtnosti na kardiovaskulární a renální onemocnění. Příčiny vzniku hypertenze zahrnují mimo jiné hlavně kouření, sedavý způsob života, strava s vysokým obsahem sodíku a nedostatečný příjem minerálů draslíku, vápníku a hořčíku. Mnohé studie se zaměřily právě na hořčík a jeho vliv na snižování vysokého krevního tlaku. S jakým výsledkem? Povíme si o tom v našem článku.

Hořčík a jeho vliv na srdce - téma mnoha vědeckých studií

Nedostatek hořčíku, mimo jiné mnoha zdravotních problémů, vede i k problémům se srdcem. Z nich můžeme zmínit například zvýšený tonus hladkého svalstva, koronární chorobu srdeční, anginu pektoris a samozřejmě i zvýšený krevní tlak. Ten následně může vést k srdečnímu infarktu nebo k mrtvici. S čistým svědomím proto můžeme říci, že magnesium je důležitým hráčem na poli kardiovaskulární prevence.

Ačkoli se dopad magnézia na snižování vysokého tlaku stále zkoumá, je již poměrně dobře zdokumentován jeho vliv na udržování normálních funkcí nervů a svalů či pro pravidelný tlukot srdce. Největší progres v tomto směru dosud zaznamenali výzkumníci na Lékařské fakultě univerzity v Indianě, kde se v jejich vědeckých pracích poukázalo na spojitost mezi denním přísunem hořčíku a snižováním krevního tlaku.

Konkrétně bylo zjištěno, že při užívání magnézia po dobu tří měsíců as jeho průměrným denním příjmem v dávce 368 mg, dochází ke snížení systolického krevního tlaku o 2 mmHg. V případě diastolického tlaku se jedná o snížení 1,78 mmHg.

Zdá se však, že lepších výsledků je dosaženo s vyšší dávkou magnézia. Například v časopise European Journal of Nutrition se publikovalo několik studií, které poukázaly na skutečnost , že doplňky stravy s vyšším obsahem magnézia dokáží snížit systolický i diastolický krevní tlak o 3 až 4 mmHg. Doplňky stravy přitom běžně obsahují 400-500 mg magnézia.

Doplňky stravy v kategorii: Magnesium

Věděli jste, že…

…studie, které trvaly déle, měly i lepší výsledky ohledně účinku magnézia na snižování krevního tlaku? Poukazuje to na fakt, že v tomto směru se dosáhne žádaného efektu hlavně v případě, že se magnézium užívá dlouhodoběji.

Může magnesium pomoci se snížením krevního tlaku?

Jak jsme již v článku zmínili, odpověď je jednoznačná - ano. Ovšem má to jedno velké ALE. Nejlépe totiž hořčík při snižování krevního tlaku a při udržování zdravého tepu funguje ve spolupráci s vápníkem. Ten by rozhodně neměl chybět. Jaký je princip?

Zdravý tep a normální krevní tlak jdou ruku v ruce. Vápník je v tomto směru potřebný pro stahy srdce. Jakmile vstoupí do buněk srdečního svalu, začíná stimulovat svalová vlákna, aby se stáhla. Magnesium ale působí proti tomuto účinku vápníku napomáhá k uvolnění buněk. Účinek vápníku a magnesia v srdečních buňkách tak přispívá k udržení zdravého pulsu a tím i tlaku.

Pokud ale je hladina magnézia v krvi nízká, tak vápník začne nadměrně stimulovat buňky srdečního svalu. Výsledkem toho je rychlý a nepravidelný srdeční tep, což přirozeně může být životu nebezpečné. Dokonce magnesium je také potřebné pro vytváření samotných elektrických impulzů, které také ovlivňují srdeční rytmus.

Důležité je si také uvědomit, že každá změna úrovně endogenního magnesia vede ik změnám cévního tonu a tím pádem ik následným změnám krevního tlaku. Jedna studie tento jev také kvantifikovala. Zjistilo se, že vždy, když se zvýší denní dávka hořčíku o 10 mmol, systolický krevní tlak se sníží o 4,3 mm Hg a diastolický krevní tlak o 2,3 mm Hg.

Rovněž je prokázáno, že u pacientů s hypertenzí, kteří se léčí antihypertenzivy (diuretika, betablokátory…), je vyšší pravděpodobnost deficience hořčíku než u zdravých osob. Pokud tedy užíváte léky na vysoký krevní tlak, nezapomeňte také na hořčík.

Další čtení: Jak a kdy užívat magnesium: ráno nebo večer?

Jaká forma magnéziového doplňku stravy je nejlepší pro snížení krevního tlaku?

Dostatečný příjem magnézia je důležitou podpůrnou léčbou mnoha onemocnění. Formu výživového doplňku je však třeba vždy přizpůsobit zdravotním obtížím. Například šumivé tablety obsahují vyšší dávku tohoto minerálu. Proto jsou ideální pro rychlé doplnění jeho nedostatku - při svalových křečích, bolestech hlavy… Nedoporučují se však k dlouhodobému užívání.

TIP

Pokud zapijete lék od bolesti šumivým magnéziem, tak tím urychlíte nástup účinku léku a prodloužíte jeho trvání.

Naproti tomu tablety s magnesiem jsou vhodné zejména pro dlouhodobé užívání (alespoň několik měsíců). Výrazným způsobem pomáhají při diabetes mellitus, astmatu, migréně, svalových křečích, bolestivé menstruaci a samozřejmě také při snižování krevního tlaku.

V našem e-shopu vám nabízíme ve formě tablet například Doctor's Best High Absorption Magnesium. Jedná se o patentovanou organickou formu magnézia v chelátech pro optimalizaci biologické dostupnosti. Balení obsahuje 240 tablet. Dávkování: 2 tablety denně.

Doctor’s Best High Absorption Magnesium, 240 tabliet

Doctor’s Best High Absorption Magnesium, 240 tablet

Hořčík s vysokou absorpcí v chelátové formě.

Detail produktu

Závěr

Mnohé studie potvrdily významný vliv na snížení krevního tlaku magnesiem. A to stále neznáme odpověď na všechny otázky. Nicméně víme, že v tomto směru se efekt hořčíku projevuje hlavně s větší dávkou a když se výživový doplněk ve formě tablet užívá dlouhodoběji.

Všechny produkty naleznete v kategorii: Hořčík - Magnézium

Naše doporučení pro výběr produktů si můžete přečíst v článku: Nejlepší magnesium: Top produkty + jak si vybrat

FAQ

Jak přirozeně snížit krevní tlak?

Existuje několik způsobů, jak přirozeně snížit krevní tlak, jako například udržování zdravé hmotnosti, pravidelné cvičení, omezení příjmu soli a alkoholu, zvýšení příjmu potravin bohatých na draslík a hořčík, jakož i konzumace potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny a zeleného čaje. Je ale důležité pravidelně monitorovat krevní tlak a v případě potřeby se poradit s lékařem.

Jak dlouho trvá, než magnézium sníží krevní tlak?

Účinky magnézia na krevní tlak mohou být patrné již po několika týdnech pravidelného užívání v doporučených dávkách. Avšak závisí to na individuálních faktorech, jako je například věk a stav zdraví.

S jakými léky není dobré kombinovat magnesium?

Některé léky, jako například antibiotika a léky na srdeční onemocnění, interagují s hořčíkem a tím ovlivňují jeho účinky. Proto je důležité informovat lékaře o jakýchkoli lécích, které užíváte, ještě před zahájením užívání magnézia jako doplňku stravy.

Jaký vitamín umí pomoci snížit krevní tlak podobně jako magnesium?

Například vitamín D má pozitivní vliv na krevní tlak, protože podporuje tvorbu dusitanových oxidů, které přispívají k uvolňování cév a ke zlepšení krevního oběhu. Některé studie dokonce naznačují, že nízký příjem vitamínu D může být spojen právě se zvýšeným krevním tlakem.

Kdy není dobré užívat hořčík?

Některé případy, kdy není vhodné užívat magnesium, zahrnují závažné problémy se srdcem a ledvinami, alergii na tento minerál a užívání určitých léků (hlavně antibiotik a léků na srdce).

Zdroje:

https://www.iupui.edu/
https://www.springer.com/journal/394
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6375330/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22087052/
https://www.hartmannhome.cz/moze-hořčík-snizovat-krevní-tlak
https://www.jamieson.sk/sk/horcik-a-vitamin-d-v-prevencii-a-liecbe-vysokeho-tlaku.b-232.html

Autor Vitaherbals.cz
Vitaherbals se zaměřuje na vaše zdraví a přináší vám světově uznávané značky výživových doplňků, bylinných extraktů a zdravotních polštářů. Jsme tady pro to, abychom Vám nabídli široký výběr kvalitních produktů, poradenství a odbornost.

Doporučené produkty7