Hodnocení obchodu na Zboží.cz

Zvýšený krevní tlak (hypertenze) je hlavním rizikovým faktorem úmrtnosti na kardiovaskulární a renální onemocnění. Příčiny vzniku hypertenze zahrnují mimo jiné hlavně kouření, sedavý způsob života, strava s vysokým obsahem sodíku a nedostatečný příjem minerálů draslíku, vápníku a hořčíku. Mnohé studie se zaměřily právě na hořčík a jeho vliv na snižování vysokého krevního tlaku. S jakým výsledkem? Povíme si o tom v našem článku.

Hořčík a jeho vliv na srdce - téma mnoha vědeckých studií

Nedostatek hořčíku, mimo jiné mnoha zdravotních problémů, vede i k problémům se srdcem. Z nich můžeme zmínit například zvýšený tonus hladkého svalstva, koronární chorobu srdeční, anginu pektoris a samozřejmě i zvýšený krevní tlak. Ten následně může vést k srdečnímu infarktu nebo k mrtvici. S čistým svědomím proto můžeme říci, že magnesium je důležitým hráčem na poli kardiovaskulární prevence.

Ačkoli se dopad magnézia na snižování vysokého tlaku stále zkoumá, je již poměrně dobře zdokumentován jeho vliv na udržování normálních funkcí nervů a svalů či pro pravidelný tlukot srdce. Největší progres v tomto směru dosud zaznamenali výzkumníci na Lékařské fakultě univerzity v Indianě, kde se v jejich vědeckých pracích poukázalo na spojitost mezi denním přísunem hořčíku a snižováním krevního tlaku.

Konkrétně bylo zjištěno, že při užívání magnézia po dobu tří měsíců as jeho průměrným denním příjmem v dávce 368 mg, dochází ke snížení systolického krevního tlaku o 2 mmHg. V případě diastolického tlaku se jedná o snížení 1,78 mmHg.

Zdá se však, že lepších výsledků je dosaženo s vyšší dávkou magnézia. Například v časopise European Journal of Nutrition se publikovalo několik studií, které poukázaly na skutečnost , že doplňky stravy s vyšším obsahem magnézia dokáží snížit systolický i diastolický krevní tlak o 3 až 4 mmHg. Doplňky stravy přitom běžně obsahují 400-500 mg magnézia.

Věděli jste, že…

…studie, které trvaly déle, měly i lepší výsledky ohledně účinku magnézia na snižování krevního tlaku? Poukazuje to na fakt, že v tomto směru se dosáhne žádaného efektu hlavně v případě, že se magnézium užívá dlouhodoběji.

Může magnesium pomoci se snížením krevního tlaku?

Jak jsme již v článku zmínili, odpověď je jednoznačná - ano. Ovšem má to jedno velké ALE. Nejlépe totiž hořčík při snižování krevního tlaku a při udržování zdravého tepu funguje ve spolupráci s vápníkem. Ten by rozhodně neměl chybět. Jaký je princip?

Zdravý tep a normální krevní tlak jdou ruku v ruce. Vápník je v tomto směru potřebný pro stahy srdce. Jakmile vstoupí do buněk srdečního svalu, začíná stimulovat svalová vlákna, aby se stáhla. Magnesium ale působí proti tomuto účinku vápníku napomáhá k uvolnění buněk. Účinek vápníku a magnesia v srdečních buňkách tak přispívá k udržení zdravého pulsu a tím i tlaku.

Pokud ale je hladina magnézia v krvi nízká, tak vápník začne nadměrně stimulovat buňky srdečního svalu. Výsledkem toho je rychlý a nepravidelný srdeční tep, což přirozeně může být životu nebezpečné. Dokonce magnesium je také potřebné pro vytváření samotných elektrických impulzů, které také ovlivňují srdeční rytmus.

Důležité je si také uvědomit, že každá změna úrovně endogenního magnesia vede ik změnám cévního tonu a tím pádem ik následným změnám krevního tlaku. Jedna studie tento jev také kvantifikovala. Zjistilo se, že vždy, když se zvýší denní dávka hořčíku o 10 mmol, systolický krevní tlak se sníží o 4,3 mm Hg a diastolický krevní tlak o 2,3 mm Hg.

Rovněž je prokázáno, že u pacientů s hypertenzí, kteří se léčí antihypertenzivy (diuretika, betablokátory…), je vyšší pravděpodobnost deficience hořčíku než u zdravých osob. Pokud tedy užíváte léky na vysoký krevní tlak, nezapomeňte takéna hořčík.

Další čtení: Jak a kdy užívat magnesium: ráno nebo večer?

Jaká forma magnéziového doplňku stravy je nejlepší pro snížení krevního tlaku?

Dostatečný příjem magnézia je důležitou podpůrnou léčbou mnoha onemocnění. Formu výživového doplňku je však třeba vždy přizpůsobit zdravotním obtížím. Například šumivé tablety obsahují vyšší dávku tohoto minerálu. Proto jsou ideální pro rychlé doplnění jeho nedostatku - při svalových křečích, bolestech hlavy… Nedoporučují se však k dlouhodobému užívání.

TIP

Pokud zapijete lék od bolesti šumivým magnéziem, tak tím urychlíte nástup účinku léku a prodloužíte jeho trvání.

Naproti tomu tablety s magnesiem jsou vhodné zejména pro dlouhodobé užívání (alespoň několik měsíců). Výrazným způsobem pomáhají při diabetes mellitus, astmatu, migréně, svalových křečích, bolestivé menstruaci a samozřejmě také při snižování krevního tlaku.

V našem e-shopu vám nabízíme ve formě tablet například Doctor's Best High Absorption Magnesium. Jedná se o patentovanou organickou formu magnézia v chelátech pro optimalizaci biologické dostupnosti. Balení obsahuje 240 tablet. Dávkování: 2 tablety denně.

Závěr

Mnohé studie potvrdily významný vliv na snížení krevního tlaku magnesiem. A to stále neznáme odpověď na všechny otázky. Nicméně víme, že v tomto směru se efekt hořčíku projevuje hlavně s větší dávkou a když se výživový doplněk ve formě tablet užívá dlouhodoběji.

Všechny produkty naleznete v kategorii: Hořčík - Magnézium

Zdroje:

https://www.iupui.edu/
https://www.springer.com/journal/394
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6375330/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22087052/
https://www.hartmannhome.cz/moze-hořčík-snizovat-krevní-tlak
https://www.jamieson.cz/cz/hořčík-a-vitamin-d-v-prevencii-a-lecbe-vysokeho-tlaku.b-232.html