Oči

Lidské oči jsou nejdůležitějším smyslovým orgánem. Ovšem zároveň jsou i nejčastěji vystavovány oxidačnímu stresu, což způsobuje jejich únavu a ztrátu koncentrace. Pro zdraví očí je proto důležité dbát na dostatečný přísun zeleniny a ovoce v potravě, a v případě potřeby oční vitamíny doplňovat i prostřednictvím výživových doplňků. Pravidelné užívání těchto vitamínů totiž slouží jako prevence vzniku šedého zákalu či pomáhá zachovat zrakovou ostrost.

Jaké vitamíny jsou nejlepší na oči a zrak?

Oční onemocnění způsobují různé faktory a výživa do velké míry ovlivňuje všechny z nich. Mezi nejdůležitější vitamíny prospěšné našim očím patří:

Vitamin A a betakaroten

Jedná se o nejdůležitější oční vitamín, jehož hlavním úkolem je udržovat jasnou rohovku (vnější krytí oka). Rovněž je součástí rodopsinu (oční bílkovina), který umožňuje vidět i při slabém světle. Nedostatek vitamínu A se proto nejčastěji projevuje xeroftalmií - progresivní oční onemocnění, které začíná noční slepotou. Naopak strava bohatá na vysoký obsah vitaminu A a betakarotenu se pojí se sníženým rizikem katarakt a věkem podmíněné makulární degenerace.

Vitamin E

Vitamin E je v první řadě silný antioxidant, který chrání naše buňky před oxidačním stresem a volnými radikály, včetně těch očních. Z toho důvodu strava s vysokým obsahem vitamínu E pomáhá zabránit věkem podmíněným kataraktem.

Vitamin C

Podobně jako vitamín E i vitamín C je silným antioxidantem, který chrání oči před poškozením volnými radikály. Kromě toho je však vitamin C nezbytný pro produkci kolagenu (základní strukturální bílkovina oka). Zároveň pomáhá snižovat riziko vzniku katarakt – stav, který způsobuje zakalení očí a zhoršení vidění. Dokonce se zjistilo, že pravidelný přísun vitamínu C může snížit riziko vzniku katarakt až o 45 %!

Vitamíny B6, B9 a B12

Kombinace vitamínů B6 (pyridoxin), B9 (kyselina listová) a B12 (kobalamin) snižuje hladinu homocysteinu. Jedná se o bílkovinu, která se často pojí se zánětem a zvýšeným rizikem vzniku věkové makulární degenerace (AMD).

Vitamin B2 a B3

Rovněž vitamín B2 (riboflavin) je antioxidant, který redukuje oxidační stres. Je také předpoklad, že tento vitamín má potenciál zabraňovat kataraktám. Hlavní funkcí vitamínu B3 (niacin) je zase pomáhat přeměňovat jídlo na energii, která přirozeně nachází uplatnění i ve zrakovém systému. Rovněž existuje předpoklad, že hraje jistou roli při prevenci nebezpečného glaukomu (hrozí úplná ztráta zraku).

Jak pečovat o zdraví očí?

Pochopitelně základem pro zdravé oči je vyvážená strava bohatá na ovoce, zeleninu, vlákninu, bílkoviny a zdravé tuky. Případný nedostatek očních vitamínů a minerálů je ideální doplňovat výživovými doplňky. Kromě toho však pro zdraví očí můžete udělat následující:

  • Pozor na kontaktní čočky – nošení kontaktních čoček více než 19 hodin může poškodit zrak.
  • Kapky na alergii je třeba užívat rozumně – zmírňují sice zarudnutí a svědění očí, ale pokud se to s nimi přežene, tak se tyto problémy ještě zhorší.
  • Dávejte si pozor na otok očí – studené plátky okurek zmírňují otok očí. Nejlepší je si je na oči přikládat 10 minut před spaním, nebo hned ráno po probuzení.
  • Noste po venku brýle s UV ochranou – přirozeně, nejlepší jsou brýle se 100%-ní UV ochranou.
  • Nedívejte se přímo do slunce - vystavení zorniček silnému světlu ze slunce je velmi nebezpečné. Totéž platí i při svařování kovových materiálů.

Kvalitní vitamíny na oči

V našem e-shopu nabízíme několik doplňků výživy pro zlepšení zdraví očí. Vybíráme pro vás následující:

Doctor's Best Lutein s OptiLut 20 mg & Zeaxanthin zdraví očí - obsahuje lutein a zeaxanthin (karotenoidy), které se ve vysokých koncentracích nacházejí v sítnici oka. Pomáhají neutralizovat volné radikály a podporují zdravé zrakové funkce, makulární zdraví a kognitivní ostrost. Balení obsahuje 120 kapslí. Dávkování: 2 kapsle denně.

EkoMedica Borůvka 100% přírodní šťáva - vitamínová bomba s obsahem dalších mnoha živin. Důležitý je zejména vysoký obsah vitamínů A, C a vitamínů skupiny B, které pomáhají udržovat zdravé oči. Balení obsahuje 500 ml koncentrátu. Dávkování: 50 ml denně.

Life Extension MacuGuard® podpora očí – přispívá k udržení lepšího nočního vidění, pomáhá předcházet poškození očí světlem a zároveň pomáhá udržovat oči v dobré kondici. A to vše díky vysokému obsahu luteinu, transzeaxantinu a mezozeaxantinu. Balení obsahuje 60 měkkých kapslí. Dávkování: 1 kapsle denně.

Aura Herbals Vitamin A+E FORTE kapky - multivitamínový výživový doplněk v kapkách s vysokým obsahem vitamínů A a E. Díky silným antioxidačním účinkům pomáhá udržovat zdravý zrak. Kapky obsahují 30 ml roztoku. Dávkování: 1x denně 5 kapek.

Číst více

Rychlé info Prémiová kvalita Bestseller 🌿 Přírodní
NatuRise Omega 3 olej z mořských řas 100 ml Vegan

NatuRise Omega 3 olej z mořských řas 100 ml Vegan

Počet hvězdiček je 5 z 5
Na sklade (dodání 1-3 dny)
795 Kč
Doplněk stravy s obsahem Omega-3 z mořských řas s esenciálními mastnými kyselinami. EPA podporuje zdravou funkci srdce a DHA podporuje…