Omega mastné kyseliny

Pod pojmem Omega 3 mastné kyseliny se myslí zejména EPA – eikosapentaenová kyselina a DHA – dokosahexaenová kyselina. Mají nezastupitelnou roli při správné tvorbě buněčných membrán a ovlivňují mnohé metabolické procesy v našem těle. Jedná se o esenciální mastné kyseliny, tedy kyseliny, které naše tělo nedokáže vyprodukovat samo. Proto je důležité pravidelně a kvalitně je doplňovat.

Rychlé info Prémiová kvalita Bestseller 🌿 Přírodní
NatuRise Omega 3 olej z mořských řas 100 ml Vegan

NatuRise Omega 3 olej z mořských řas 100 ml Vegan

Počet hvězdiček je 5 z 5
Na sklade (dodání 1-3 dny)
795 Kč
Doplněk stravy s obsahem Omega-3 z mořských řas s esenciálními mastnými kyselinami. EPA podporuje zdravou funkci srdce a DHA podporuje…

Omega-3 mastné kyseliny

Co obsahuje omega 3?

Jelikož patří Omega 3 mezi nenasycené kyseliny, znamená to, že při pokojové teplotě má kapalné skupenství. Aktivní formy omega-3 mastných kyselin EPA a DHA  se v dnešní  době nacházejí pouze v rybách nebo řasách. Omega 3 mastné kyseliny ALA jsou obsaženy ve všech rostlinných potravinách. Nejvyšší obsah takových kyselin bývá většinou v rostlinných olejích. Výjimečný je rybí olej, to je totiž živočišný tuk, ale převládají v něm právě nenasycené kyseliny, takže je tekutý. A proč označení Omega 3? Je to kvůli tomu, že první dvojitá vazba se nachází na 3 uhlíku. U Omege 6 je to na šestém uhlíku a tak dále.

Účinky DHA a EPA na lidský organismus:

  • DHA - přispívá k normální činnosti mozku a udržuje zdravý zrak, přispívá ke správnému vývoji mozku u nenarozených dětí
  • DHA a EPA - podporují zdraví srdeční činnosti, normální krvý tlak a regulují hladinu triglyceridů v krvi

Další čtení: Jaké jsou příznaky nedostatku omega-3 mastných kyselin?

Jak užívat omega 3?

Obecný doporučený denní příjem je nejméně 250 mg EPA/DHA pro dospělého člověka. U dětí je to tato dávka nižší záleží na věku dítěte. Ideální je přijímání Omega 3 přes běžné potraviny, ale pokud je to pro vás z různých příčin složité, vybrat si můžete také kapky nebo kapsle.

Více o užívání Omega 3 si můžete přečíst v našem článku: Jak užívat Omega 3 rybí olej?

Účinky omega 3 na náš organismus

Pozitivních účinků Omega 3 mastných kyselin je množství. Vědecky prokázány jsou zejména podpora zraku, zajištění kvalitní činnosti mozkových buněk anormální funkce srdce. Prokazatelně však také přispívají k nastavení normálního krevního tlaku a běžné hladiny trygliceridů v těle. Také zlepšují vzhled pokožky a udržují zdravé vlasy. Příjemným benefitem je také podpora hubnutí. V těhotenství mají podíl na zdravém vývoji plodu.

Více o účincích omega mastných kyselin si můžete přečíst v článku: Omega 3 6 9 mastné kyseliny - Zdravé tuky pro náš organismus

Přírodní zdroje omega 3

Nejlepším zdrojem Omega 3 je rybí tuk, ale nemusíte se omezovat jen na tuto formu. Bohatě totiž pomohou i rostlinné zdroje Omega-3. Lněný olej, lněná semínka, ale také konopný olej či chia semínka. Navíc jsou vhodné pro vegany a vegetariány. Zmínit ještě třeba i vlašské ořechy a skvělým způsobem jak si doplnit nejkvalitnější Omega 3 jsou i mořské řasy.