Omega mastné kyseliny - Solgar

Pod pojmem Omega 3 mastné kyseliny se myslí zejména EPA – eikosapentaenová kyselina a DHA – dokosahexaenová kyselina. Mají nezastupitelnou roli při správné tvorbě buněčných membrán a ovlivňují mnohé metabolické procesy v našem těle. Jedná se o esenciální mastné kyseliny, tedy kyseliny, které naše tělo nedokáže vyprodukovat samo. Proto je důležité pravidelně a kvalitně je doplňovat.

Rychlé info Prémiová kvalita
Solgar Full Spectrum Omega, 120 kapslí

Solgar Full Spectrum Omega, 120 kapslí

Na ceste
990 Kč
Solgar Full Spectrum Omega Wild Alaska Salmon Oil nabízí celé spektrum omega mastných kyselin 3-6-9 Omega-5 a Omega-7. Podporuje…

Omega-3 mastné kyseliny

Co obsahuje omega 3?

Jelikož patří Omega 3 mezi nenasycené kyseliny, znamená to, že při pokojové teplotě má kapalné skupenství. Aktivní formy omega-3 mastných kyselin EPA a DHA  se v dnešní  době nacházejí pouze v rybách nebo řasách. Omega 3 mastné kyseliny ALA jsou obsaženy ve všech rostlinných potravinách. Nejvyšší obsah takových kyselin bývá většinou v rostlinných olejích. Výjimečný je rybí olej, to je totiž živočišný tuk, ale převládají v něm právě nenasycené kyseliny, takže je tekutý. A proč označení Omega 3? Je to kvůli tomu, že první dvojitá vazba se nachází na 3 uhlíku. U Omege 6 je to na šestém uhlíku a tak dále.

Účinky DHA a EPA na lidský organismus:

  • DHA - přispívá k normální činnosti mozku a udržuje zdravý zrak, přispívá ke správnému vývoji mozku u nenarozených dětí
  • DHA a EPA - podporují zdraví srdeční činnosti, normální krvý tlak a regulují hladinu triglyceridů v krvi

Jak užívat omega 3?

Obecný doporučený denní příjem je nejméně 250 mg EPA/DHA pro dospělého člověka. U dětí je to tato dávka nižší záleží na věku dítěte. Ideální je přijímání Omega 3 přes běžné potraviny, ale pokud je to pro vás z různých příčin složité, vybrat si můžete také kapky nebo kapsle.

Více o užívání Omega 3 si můžete přečíst v našem článku: Jak užívat Omega 3 rybí olej?

Účinky omega 3 na náš organismus

Pozitivních účinků Omega 3 mastných kyselin je množství. Vědecky prokázány jsou zejména podpora zraku, zajištění kvalitní činnosti mozkových buněk anormální funkce srdce. Prokazatelně však také přispívají k nastavení normálního krevního tlaku a běžné hladiny trygliceridů v těle. Také zlepšují vzhled pokožky a udržují zdravé vlasy. Příjemným benefitem je také podpora hubnutí. V těhotenství mají podíl na zdravém vývoji plodu.

Více o účincích omega mastných kyselin si můžete přečíst v článku: Omega 3 6 9 mastné kyseliny - Zdravé tuky pro náš organismus

Přírodní zdroje omega 3

Nejlepším zdrojem Omega 3 je rybí tuk, ale nemusíte se omezovat jen na tuto formu. Bohatě totiž pomohou i rostlinné zdroje Omega-3. Lněný olej, lněná semínka, ale také konopný olej či chia semínka. Navíc jsou vhodné pro vegany a vegetariány. Zmínit ještě třeba i vlašské ořechy a skvělým způsobem jak si doplnit nejkvalitnější Omega 3 jsou i mořské řasy.