Trávicí enzymy

Kvalitní trávicí enzymy jsou přírodní složky, které hrají klíčovou roli v procesu trávení potravy. Tyto biologické molekuly nám pomáhají rozkládat složité sloučeniny na jednodušší složky, čímž se umožňuje efektivní trávení a vstřebávání živin.

Produkují se zejména ve slinných žlázách, žaludku, slinivce břišní a tenkém střevě. Jejich prvořadým úkolem je štěpit bílkoviny, sacharidy a tuky na jednodušší formy, které se následně absorbují do krevního oběhu a využijí k výživě organismu.

TIP

Máte-li problémy s trávením nebo máte podezření, že nedostáváte všechny potřebné živiny ze stravy, jsou přírodní trávicí enzymy formou výživového doplňku ideální pro zlepšení trávení. Podobně jako je tomu v případě probiotik, i v tomto případě je rozumná konzultace s odborníkem na výživu nebo lékařem, který vám pomůže s výběrem a dávkováním produktu.

Enzymy na trávení: Jejich funkce, účinky a význam

Jak již bylo zmíněno, prvořadým úkolem enzymů na trávení je rozkládat složité makromolekuly potravy, jako jsou bílkoviny, sacharidy a tuky, na jednodušší sloučeniny, které jsou snáze absorbovány a vstřebávány do těla. Každý typ tohoto enzymu má svou specifickou roli a působí na štěpení konkrétní skupiny živin.

Význam trávicích enzymů tedy spočívá v jejich schopnosti zajišťovat optimální využití živin z potravy a posilovat trávicí systém. Jejich nedostatek nebo nedostatečná funkčnost proto vede k nepříjemným trávicím obtížím (nadýmání, zácpa, průjem…) a nedostatečnému vstřebávání živin, se kterým je spojena celá řada zdravotních komplikací.

Trávicí enzymy dělíme do tří základních skupin: proteolytické enzymy, lipázy a amylázy.

Proteolytické enzymy

Proteolytické enzymy jsou zodpovědné za štěpení bílkovin na jednotlivé aminokyseliny. Patří sem skupina enzymů zvaných proteázy. Proteázy rozkládají proteiny ve stravě na menší peptidy a aminokyseliny, čímž umožňují jejich vstřebávání do organizmu. Tímto způsobem zajišťují dostupnost aminokyselin pro regeneraci a tvorbu nových bílkovin v těle.

Lipázy

Lipázy jsou trávicí enzymy, které mají klíčovou roli v rozkladu tuků. Jejich hlavní funkcí je štěpit tuky na glycerol a mastné kyseliny, což umožňuje jejich efektivní vstřebávání a využití organismem. Lipázy se produkují ve slinivce břišní a také v menší míře v žaludku. Jsou nezbytné pro zpracování tuků z potravy a jejich využití pro energetické potřeby a syntézu tukových zásob.

Amylázy

Amylázy jsou trávicí enzymy, které mají význam při štěpení sacharidů, zejména škrobu a glykogenu, pro jednodušší cukry. Tímto procesem lze zajistit vstřebávání a využití sacharidů v těle. Amyláza se nachází ve slinách – proces trávení sacharidů začíná již v ústech. Vyskytuje se i ve slinivce břišní a tenkém střevě, kde se pokračuje ve štěpení sacharidů na menší cukry, které pak mohou být absorbovány organismem.

Popis nejdůležitějších trávicích enzymů

Mezi nejdůležitější enzymy na trávení patří:

 • Pepsin - je produkován v žaludečních buňkách a pomáhá při rozkladu bílkovin na menší peptidy.
 • Amyláza - je produkována slinivkou a žlázami slinivky. Rozkládá škrobové molekuly na jednodušší cukry, jako je například maltóza.
 • Lipáza - vyskytuje se ve slinách a vylučuje ji slinivku břišní. Lipáza rozkládá tuky na mastné kyseliny a glycerol.
 • Trypsin - je produkován slinivkou břišní. Rozkládá proteiny na aminokyseliny.
 • Laktáza - je produkována ve stěnách tenkého střeva a pomáhá rozkládat mléčný cukr (laktózu) na glukózu a galaktózu.
 • Celuláza - je produkována mikroorganismy ve střevě a pomáhá rozkládat celulózu (složka rostlinné vlákniny) na jednodušší cukry.

Kdy je vhodné doplnit trávicí enzymy výživovými doplňky?

Doplňky stravy obsahující trávicí enzymy jsou vhodné zejména v případě narušeného trávení (nadýmání, zácpa, průjem…), nebo když si potřebujete zlepšit vstřebávání živin do organismu.

Po trávicích enzymech je dobré sáhnout i tehdy, trpíte-li intolerancí a máte problémy se strávením určitých potravin, jako například laktózy, lepku nebo jiných potenciálních alergenů.

Čtěte více: Zlepšete si trávení při nedostatku trávicích enzymů: Praktické rady a doporučení

Jak vybrat vhodný doplněk stravy s obsahem trávicích enzymů?

Při výběru vhodného výživového doplňku s obsahem trávicích enzymů je třeba postupovat podle následujících bodů:

 • Konzultace se zdravotníkem - pokud máte trávicí problémy, je vždy důležité promluvit si se svým lékařem nebo odborníkem na výživu. Získáte tím informace o příčině problému, což vám pomůže is výběrem vhodného výživového doplňku.
 • Zaměření na konkrétní problém - existuje řada různých typů trávicích enzymů, zaměřených na rozklad specifických živin. Prověřte si, které živiny máte problém strávit, a vyberte si takový doplněk stravy, který obsahuje enzymy specificky určené k jejich rozkladu.
 • Kvalita produktu – zvolte si výživový doplněk s trávicími enzymy od spolehlivého výrobce a ověřte si jeho kvalitu a certifikáty. Důvěřujte pouze renomovaným značkám a vyhněte se levným, neověřeným výrobkům.
 • Dávkování - dodržujte doporučené dávkování uvedené na obalu produktu. Některé enzymy se užívají před jídlem, jiné během jídla. Důkladně si proto přečtěte návod k užívání a postupujte podle něj nebo podle doporučení lékaře.
 • Způsob užívání – ujistěte se, že výživový doplněk užíváte správným způsobem. Některé enzymy je nutno spolknout celé (kapsle), jiné lze otevřít a smíchat s jídlem. Dodržujte pokyny uvedené na obalu nebo doporučení od lékaře.
 • Monitorování účinků - po zahájení užívání trávicích enzymů sledujte své trávicí potíže a zaznamenejte si jakákoli zlepšení nebo zhoršení. Pokud si nevšimnete žádného výrazného zlepšení nebo máte nežádoucí vedlejší účinky, opět se poraďte se svým lékařem.

TIP

Většina trávicích enzymů je stabilní při nižších teplotách. Skladujte je proto v chladničce, pokud je to možné. Ujistěte se, že jsou dobře uzavřeny a chráněny před přímým slunečním světlem.

U nás ve Vitaherbals nabízíme svým zákazníkům široký výběr doplňků stravy s obsahem kvalitních a přírodních trávicích enzymů. Všechny tyto produkty jsou koncipovány s důrazem na jejich kvalitu a účinnost. Jsou bezlepkové a vhodné i pro vegetariány.

Kvalitní přírodní trávicí enzymy na Vitaherbals

Každá kapsle výživového doplňku Doctor's Best Digestive Enzymes dodává tělu enzymy navržené tak, aby optimálně napomáhaly trávení tuků, bílkovin a sacharidů přítomných ve vařené i syrové stravě.

Směs navíc poskytuje dodatečnou podporu alfa-galaktosidázy a beta-glukanázy na rozklad zeleniny, fazolí a obilovin. Rovněž obsahuje enzymy, jako je glukoamyláza a invertáza, které pomáhají při trávení cukrů. Přirozeně naleznete zde i přátelské bakterie, které podporují optimální střevní mikrobiotu.

Navštivte naši webstránku a získejte kvalitní trávicí enzymy na Vitaherbals ještě dnes a začněte tak podporovat své trávení přirozeným způsobem. Investujte do svého zdravého trávení a získejte prospěch z přírody už teď!

Číst více