Valeriána lékařská

Valeriána lékařská (latinsky Valeriana officinalis) je rostlina, která pochází z Evropy a dorůstá výšky přibližně 60 cm. První zmínky o jejím používání v léčitelství se dochovaly již z 11. století. Někdy ji známe také pod názvem kozlík lékařský.

Rostlina má rovné a duté stonky s květy ve tvaru deštníku bílé, růžové nebo světle fialové barvy. Zelené listy jsou zespodu porostlé chloupky. Kořen je šedý až hnědý a v čerstvém stavu mírně zapáchá. Zajímavostí je, že díky kyselině kozlíkové je rostlina velmi přitažlivá pro kočky.

Účinky a užívání Valeriány lékařské

Valeriána lékařská pomáhá zkracovat dobu usínání a přispívá ke zdravému spánku. Je také známá pro své účinky ohledně uvolňování svalových křečí a svalového napětí. Díky tomu, že má také antioxidační vlastnosti, pomáhá vyplavovat z těla toxiny a zpomaluje vznik chorobných procesů v lidském organismu. Rovněž však dokáže velmi efektivně odbourat stres, uklidnit podrážděný žaludek a zmírnit menstruační bolesti.

Při užívání Valeriány lékařské je třeba v první řadě pamatovat na to, že by ji neměly užívat děti do 12 let bez konzultace s lékařem. Rovněž není vhodná pro těhotné a kojící matky. Nejběžnějšími formami užívání této rostliny jsou lihová tinktura a kapsle. Pokud si z této rostliny děláte čaj, je ideální ji kombinovat s meduňkou či levandulí.

Pamatujte, že při nespavosti je nejlepší užít kozlíku jednu až dvě hodiny před spaním. V případě, že chcete její užívání ukončit, dávky snižujte postupně.

Forma užívání

V našem e-shopu nabízíme doplněk stravy ve formě kapslí - Biotiva Bio Valeriána lékařská. Produkt je v prémiové kvalitě z Německa, přičemž obsahuje až 700 mg kozlíkového kořenového prášku. Přirozeně se jedná o veganské tobolky HPMC, bez laktózy a bez lepku. Také neobsahuje další přísady a protispékavá činidla, přičemž splňuje přísná veganská kritéria.

Doporučené dávkování

Jedna kapsle představuje denní dávku, kterou je třeba zapít s větším množstvím vody. Balení obsahuje 150 kapslí. Denní dávku (1 kapsle) se nedoporučuje překračovat.

Číst více