Zdravý spánek

Nedostatek spánku se nejčastěji projevuje únavou a neschopností soustředit se. Rovněž je příčinou podrážděnosti, nervozity, pomalých reakcí a dokonce je-li dlouhodobý, může způsobit i problémy s řečí či zapříčinit deprese.

Spánková absence je proto velmi závažným faktorem, který nenarušuje pouze celkovou výkonnost organismu, ale také způsobuje oslabení imunitního systému a náchylnost k chorobám. Pro zdravý životní styl je proto kvalitní spánek nezbytný. V tomto směru však není důležitý jen dostatek pohybu a zdravá životospráva, ale i vhodné prostředí ke spánku. Kromě postele to přirozeně znamená také kvalitní polštáře, matrace a přikrývky.

Co vám přinese lepší spánek?

Proč je spánek pro lidský organismus tak důležitý? V první řadě kvůli tomu, že když usínáme, organismus se automaticky přepne do obnovovacího režimu. To znamená, že se sníží tělesná teplota, zpomalí se dýchání a klesne krevní tlak. Svalstvo celého těla se tím může lépe prokrvovat. Organismus zároveň začne produkovat větší množství růstového hormonu, který je nezbytný pro regeneraci svalstva a tvorbu nových buněk.

Jak na zdravý spánek?

Prostředí na spánek sehrává jednu z nejdůležitějších úloh pro kvalitní spánek. V tomto směru jsou klíčová zejména matrace, polštáře a výběr vhodného ložního povlečení. Pokud totiž člověk leží na nevhodném podkladu a přikrývá se nekvalitními materiály, bude se budit čím dál více unavenější. Je proto důležité věnovat pozornost výběru kvalitní a kompletní postele s matrací, povlečením a kvalitními polštáři.

Výběr matrace přitom podléhá několika kritériím, která se odvíjejí zejména od věku, hmotnosti, výšky uživatele, případně i od jeho zdravotních problémů či oblíbené polohy pro spánek. Velmi důležité je také to, aby matrace během spánku dokázala regulovat kolísání tělesné teploty. Proto je nejlepší sáhnout po matracích s vyšší tepelnou vodivostí.

Neměli byste také podceňovat polštář, zejména jeho tvrdost a ergonomické tvarování – ortopedické a anatomické polštáře. Umožní vám zaujmout takovou polohu, která nebude vytvářet tlak na páteř. Ložní povlečení je zase nejlépe vybírat podle ročního období. Například v létě je ideální lehké saténové povlečení, které pokožku příjemně chladí. Naopak v zimě je vhodnější například bavlna, která lépe zahřeje.

Doplňky stravy pro lepší spánek

Zdravý spánek můžete podpořit také výživovými doplňky. Více informací naleznete v naší kategorii: Vitamíny a výživové doplňky proti stresu, nervozitě a nespavosti.

Co nabízíme pro lepší spánek?

V e-shopu Vitaherbals naleznete množství výživových doplňků, jakož i polštářů pro lepší spánek. Z nich vybíráme následující:

  • Melatonin - hormon spánku, který zásadním způsobem ovlivňuje spánkovou činnost. Kromě toho je také silným antioxidantem, zpomaluje stárnutí a je velmi důležitý pro trávení.
  • Valeriána lékařská - zkracuje dobu usínání a přispívá ke zdravému spánku. Kromě toho uvolňuje svalové křeče a svalové napětí.
  • Ortopedické polštáře – jsou z paměťové pěny vytvořené na bázi rostlinného oleje. Poskytují ten nejpohodlnější a nejkvalitnější spánek.
  • Anatomické polštáře - jejich speciální tvar umožňuje dosáhnout správné polohy hlavy při spánku čímž se předchází vzniku bolesti v oblasti krční páteře. Kromě toho zabraňují chrápání a umožňují klidný a zdravý spánek.

Molho by vás zajímat: Jak rychle usnout? Zkuste tyto ověřené tipy

Číst více