Železo je minerál, respektive stopový prvek (stačí ho maličké množství), který je naprosto nezbytný pro správné fungování našeho těla. Běžně ho přijímáme ve stravě, ale často v menším množství než je dostačující a proto je dobré ho přijímat i formou potravinových doplňků.

Proč užívat železo?

Železo má nezastupitelnou funkci v procesu transportu kyslíku po celém těle. V našem organismu je navázáno zejména na červené krvinky, které pečují o přívod kyslíku do tkání.


Železo

Nedostatek železa v těle

Organismus dokáže vstřebat jen zhruba 15 % železa obsaženého ve stravě. Často se proto stává, že naše tělo má železa nedostatek. Jeho nedostatečné množství si všimnete na vzezření. Člověk je bledší, nezdravě vypadající, dochází k lámání nehtů a často dochází k onemocněním kůže a sliznic. Prvním příznakem často bývá i velká únava. Může docházet také k poruchám metabolismu. Oslabená bývá také imunita.

Proč doplňovat železo v těhotenství a během kojení?

Během těhotenství se nároky těla na železo často až zdvojnásobí. Zejména na konci těhotenství je dostatečný přísun tohoto minerálu kriticky důležitý, neboť dítě se vyvíjí velmi rychle a nutnost kyslíku se zvyšuje. Navíc dítě si dokáže vytvářet zásoby železa až po 4 měsících. Na první měsíce ho proto musí zásobit matka. V tomto případě je dobré použít kombinované vitamíny a minerály pro těhotné a vitamíny pro kojící ženy, kde je železo také obsaženo.

Předávkování železem

Předávkování železem nebývá časté, ale při doplňování železa pomocí suplementů se může stát, že vznikne jeho nadbytek. Nejčastěji se projeví průjmem, případně lehkou nevolností. V extrémních případech zvracením spříměsí krve.

Co může ovlivnit vstřebávání železa?

Mnoho živin, vitamínů a minerálů využívá synegické efekty. To znamená, že se vzájemně pozitivně ovlivňují. Platí to i pro železo. Jeho vstřebávání v těle není vůbec jednoduché. Nejlepší vstřebatelné je železo podpořené přijímáním vitamínu C, který právě vstřebávání živin usnadňuje. Případně je vhodné využít iontové železo s nejlepší vstřebatelností, až 99 %.

Přírodní zdroje železa - železo v stravě

Přírodní zdroje železa jsou živočišného a rostlinného původu. Z těch živočišných se doporučuje zejména kachní játra a červené maso. Z rostlinných potravin mají bohatý obsah železa například lněná semínka, dýňová semínka, ječmen či čočka. Dobré je však i koření jako majoránka či kari, případně bylinky (petrželka, skořice) a sušené houby.