Ženšen a adaptogeny

Adaptogeny, jako například ženšen, slouží lidskému tělu k tomu, aby se ubránilo vůči stresu, či jiné fyzické nebo psychické zátěži. Pomáhají však is adaptováním se na jakékoli jiné změny a odchylky od normálu. V tradiční čínské a ajurvédské kultuře se využívají již tisíce let a jejich výsledky jsou mnohonásobně ověřeny. Nejznámější jsou rozchodnice růžová (Rhodiola rosea), lesklokorka lesklá (Reishi), Maca (Žerucha peruánská), ženšen (Panax Ginseng), Moringa, Ashwgandha a podobně.

Pokud jste si nevybrali v této kategorii žádný výrobek, podívejte se také na kategorie Bylinné extrakty, Medicinální houby, Zdravý pohyb, Krása a vzhled a Matka a dítě.

Žádná položka

Adaptogeny

Co jsou adaptogeny?

Určitě jste již slyšeli pojem Smart drugs. Adaptogeny se někdy nazývají také biostimulátory a v Česku se někdy mylně označují za přípravky pro odbourání stresu. Jde však o omyl a špatný, resp. doslovný překlad. Adaptogeny, jako jsou již zmiňovaný korejský ženšen, sibiřský ženšen, nebo ženšen z Peru, jednoduše odbourávají veškerou zátěž pro tělo, která se v angličtině označuje jako stress. Toto slovo má jiný význam, než slovo stres, které známe my v Česku a kterým označujeme zejména psychickou námahu.

Adaptogeny však nemají pouze stimulační účinky. Největší přínos mají v prevenci proti civilizačním chorobám. Ať už jde o rakovinu, cukrovku nebo různá imunitní onemocnění. Právě v těchto případech adaptogeny dokážou výrazně pomoci, případně při pravidelném užívání i zamezit vzniku těchto onemocnění.

V případě rostlinných adaptogenů, nebo tedy biostimulátorů či harmonizérů se nejedná o žádné moderní, marketingové produkty. Jejich použití je velmi dobře zdokumentováno již ve starověké Číně, u Mayů, ale také v indické ajurvédě. Společný název však dostali až v roce 1947, kdy jej vymyslel ruský vědec Nikolaj Lazarev.

Kvalitní adaptogen je bezpečný, musí dokázat vybalancovat lidské hormony a pomocí biochemických faktorů zvyšovat odolnost vůči stresu a tlaku. Žádný z biostimulátorů však nemá jen jednostranný účinek. Pomáhají při ochraně více orgánů a jejich účinky se dostaví již po pár dnech od první dávky.

Účinky adaptogenů

  • Stimulují imunitní systém a hormony
  • Mají pozitivní vliv na nervový systém
  • Mají antikarcinogenní účinky
  • Napomáhají v regeneraci mozkových buněk
  • Chrání zdraví srdce a jater
  • Zmírňují stav úzkosti a deprese
  • Zlepšují potenci a celkovou sexuální kondici