Hodnocení obchodu na Zboží.cz

Azadirachta Indica (Zederach Indický), známý také jako Neem nebo jako Indický šeřík či Nimbovník, je středně vysoký strom, který roste především na území Indie, Srí Lanky a Pákistánu. Blahodárné účinky Neemu jsou známy již od starověku, přičemž vyniká zejména antibakteriálními, antiseptickými, antimikrobiálními a protizánětlivými vlastnostmi. Ty jej činí neocenitelnou součástí tradiční medicíny a proto se dnes jeho používání rozšířilo v mnoha domácnostech po celém světě. Více o této užitečné a velmi zdravé rostlině si povíme v našem článku.

Azadirachta Indica - základní informace

Azadirachta indica (Neem), je stále zelený strom, který roste především na území Nepálu, Indie, Pákistánu, Bangladéše a Srí Lanky. Jedná se tedy o rostlinu náročnou na prostředí, podnebí a podmínky pěstování. Všechny tyto aspekty se promítají hlavně do jeho vzrůstu. Zatímco v podmínkách méně ideálních dorůstá výšky jen 20 metrů, v lepších podmínkách může dorůstat až výšky 40 metrů.

Nimbovník má přibližně 8 cm dlouhé listy, které zdobí v období kvetení pěkné bílé květy s příjemnou vůní. Důležitější však je, že tradiční medicína dokáže pro léčebné účely zužitkovat doslova celý strom. A co je zajímavé, každý jeho kousek se hodí na něco jiného. Například listy se používají do obvazů nebo se z nich vaří čaj. Kůra je zase výborná na rány a větvičky jsou vynikající pro čištění zubů.

Věděli jste, že…

…Neem se používá již více než 2 000 let a to nejen v medicíně, ale také v zemědělství? Odvar z listů je totiž vynikající pesticid.

Co obsahuje Zederach? Aktivní látky

Neem patří k medicínsky nejvyužívanějším stromům vůbec. Přirozeně je tomu tak kvůli vysokému obsahu zdraví prospěšných látek. Mezi nejdůležitější patří B-sitosterol, který se řadí do skupiny fytosterolů. Jedná se o látku, která přímo odpovídá za redukci cholesterolu v krvi, což ocení zejména lidé s vysokým krevním tlakem. Dokáže však pomoci i při dalších řadě problémů s kardiovaskulárním systémem.

A teď pozor! Něco velmi důležité pro pány. B-sitosterol pomáhá také při prevenci začínající benigní hyperplazie prostaty. Proto pokud máte problémy s prostatou, je výtažek ze Zederachu vítanou pomocí. Jako další užitečné aktivní látky můžeme zmínit hořčiny (nimbin a nimbinin), triterpeny, silice a flavonoidy. Všechny tyto látky mají velmi silné antibakteriální a antioxidační účinky.

Účinky a zdravotní benefity

Pozitivní a velmi efektivní účinky Neemu se nejčastěji využívají v kosmetickém (pleťové oleje a mléka, mýdla, repelenty proti hmyzu…) a farmaceutickém průmyslu (oční problémy, kardiovaskulární problémy, cukrovka, problémy s vypadáváním vlasů, problém s mykózou na nohou, žaludeční a trávicí potíže….).

V současnosti se extrakty z Neemu stále více přesouvají z tradiční medicíny do moderní. Nedávné výzkumy totiž prokázaly protirakovinné účinky Neemu, hlavně co se týče rakoviny jater. Aktivní látky v něm obsažené dokáží inhibovat rakovinotvorné buňky a zvyšovat úroveň enzymů, které jsou schopny aktivně proti nádorům bojovat.

Další zdravotní benefity Neemu můžeme sumarizovat následovně:

  • Podpora imunitního systému - stimuluje tvorbu bílých krvinek.
  • Protizánětlivý efekt - při kožních (akné, psoriáza, ekzém…) a různých gynekologických problémech. Dokáže také účinně bojovat s mykózou na nohou.
  • Pomáhá proti parazitům - zejména proti těm, kteří se nacházejí ve vodě. Cestujete-li do oblastí, kde hrozí takové riziko (subtropická a tropická oblast), měli byste mít Neem s sebou.
  • Podpora dýchacích a močových cest - úleva při zánětech horních cest dýchacích, pomoc při urologických problémech a zvětšené prostatě.
  • Zlepšení činnosti trávicího traktu - a to zejména v souvislosti s játry a snížením vysoké hladiny cholesterolu v krvi. A to samozřejmě prospívá i srdci a cévám.
  • Pomáhá při únavě a psychickém vyčerpání - snižuje oxidační stres buněk, silné antioxidační účinekky.
  • Prevence proti rakovině - inhibice rakovinových buněk na základě antioxidačních účinků.

Forma užívání

Pochopitelně, pokud dodržujete dávkování z příbalového letáku výživového doplňku, nemůžete se předávkovat a nehrozí žádné vedlejší účinky. V opačném případě mohou nastat žaludeční potíže (několikanásobné překročení doporučené dávky). Obecně ale platí, že těhotné a kojící matky by se měly ohledně užívání Neemu poradit s lékařem. Totéž platí i pro děti do 3 let.

V našem e-shopu nabízíme doplněk stravy v tobolkové formě - Biotiva Bio Neem (150 kapslí). Jedná se o prémiovou kvalitu, přičemž jedna tobolka obsahuje až 500 mg Neem (denní dávka 4 kapsle). Samozřejmě, produkt je veganský a bez dalších přísad.

Závěr

Účinky Neemu (Zederach indický) jsou v tradiční medicíně známy již od starověku. Díky jeho protirakovinným účinkům se však stále více využívá i v moderní medicíně. Mezi jeho další zdravotní benefity patří podpora imunity, antioxidační a protizánětlivý efekt a zlepšení činnosti trávicího traktu. Rovněž dokáže pomoci iv boji proti parazitům a mykózám.

Všechny produkty naleznete v kategorii: Neem - Zederah indický

Zdroje:

https://www.ncbi .nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4791507/
https: //pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24959190/
https://www.researchgate.net/profile/Emmanuel-Haruna-3/